Reklama

Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 22:42

07:13 17:26

18:16 08:59

9°C
  • Przelotne opady
  • Odczuwalna 3°C
  • Ciśnienie 1007 hPa
  • Wiatr WSW 28 km/h
9
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Bardzo dobra
pm 2.5
21% normy
pm 10
14% normy
Jutro 9°C 2°C
Niedziela 10°C 1°C

W nocy na Podlasiu nawet do -16 stopni

Najbliższej nocy najzimniej będzie na Podlasiu. Temperatura może tam spaść nawet do -16 stopni Celsjusza. Kolejnej nocy będzie jeszcze chłodniej. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia przed silnym mrozem, oblodzeniami i opadami śniegu.

Przed nami dwie wyjątkowo chłodne noce. Nadchodzą siarczyste mrozy. 

Według prognoz IMGW, w nocy ze środy na czwartek w północno-wschodniej części kraju temperatura może spaść do -16 stopni Celsjusza. Synoptycy wydali ostrzeżenie pierwszego stopnia przed silnym mrozem dla woj. podlaskiego. 

W całym kraju - poza Zachodniopomorskiem - pada śnieg - podała w środę wieczorem Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

Najwięcej - miejscami do 50 centymetrów śniegu - spadnie dziś w nocy w Sudetach. Obowiązują tam ostrzeżenia IMGW drugiego stopnia przed intensywnymi opadami. 

Reklama

Wiatr będzie słaby i umiarkowany, na Wybrzeżu w porywach do 60 km/h, północny-wschodni i północny.

Nawet 21 stopni mrozu

Maria Waliniowska z IMGW zapowiada, że kolejna noc będzie jeszcze zimniejsza. 

"W nocy z czwartku na piątek lokalnie może być do -21 stopni" - prognozuje synoptyk. Najchłodniej będzie znów na Podlasiu.

47 osób zmarło z wychłodzenia

Anna Adamkiewicz z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa (RCB) przypomina z kolei, by w czasie mrozów szczególną uwagę zwracać na osoby wymagające pomocy i schorowane, które są najbardziej narażone na niskie temperatury.

Jak podaje RCB, od 1 listopada z wychłodzenia zmarło już 47 osób.

Ślisko na drogach. Policja apeluje

Mrozy dadzą się we znaki szczególnie kierowcom. IMGW wydał ostrzeżenia przed oblodzeniem dla sześciu województw. Obowiązują one do czwartku rano.  

Alerty IMGW przed oblodzeniem dotyczą: woj. podlaskiego, wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego, łódzkiego, dolnośląskiego i opolskiego. 

Ponadto na terenie województw: świętokrzyskiego, łódzkiego, wielkopolskiego, zachodniopomorskiego, lubuskiego i dolnośląskiego występują opady deszczu, a na Śląsku widoczność ogranicza mgła.

Radosław Kobryś z biura ruchu drogowego Komendy Głównej Policji przypomina, że wobec utrudnień na drogach związanych z opadami śniegu i oblodzeniami, każdy kierowca powinien przywiązywać szczególną wagę do dbania o stan techniczny samochodu. 

"Oprócz płynu do spryskiwaczy w pierwszej kolejności powinniśmy również sprawdzić stan techniczny wycieraczek" - podkreśla.

Jak zaznacza, istotnym zagrożeniem dla kierowców bywa również jeżdżenie z tzw. okienkami strzelniczymi, czyli częściowo oczyszczonymi ze szronu szybami, ograniczającymi w znacznym stopniu widoczność. 

"Nie chodzi jedynie o mandat. Kierowca z oszronionymi szybami to niebezpieczeństwo na drodze, zarówno dla kierowców jak i pieszych" - dodał. 

Podinspektor przypomina jednocześnie, że jeżdżąc po śliskich drogach, należy wystrzegać się "brawurowego hamowania" oraz nagłego zmieniania kierunku jazdy.

Wzrosną poziomy wód

IMGW wydało także ostrzeżenia hydrologiczne drugiego stopnia dla woj. zachodniopomorskiego i dolnośląskiego. 

W związku z prognozowanym silnym wiatrem na Zalewie Szczecińskim i w ujściowym odcinku Odry nastąpi wzrost poziomów wody powyżej stanów ostrzegawczych. Lokalnie możliwe są też przekroczenia stanów alarmowych.

Z kolei w Kanclerzowicach na Sąsiecznicy (Dolny Śląsk) będzie się utrzymywało przekroczenie stanu ostrzegawczego, ale niewykluczone jest też osiągnięcie stanu alarmowego w związku z trwającym spływem wód opadowych - informuje IMGW. 

Sprawdź, czym oddychasz! Jakość powietrza w polskich miejscowościach -> kliknij!

Nowa aplikacja Weź parasol - pogoda już cię nie zaskoczy

Sprawdź prognozę długoterminową na 25 dni

Sprawdź prognozę pogody godzina po godzinie dla wybranego miejsca

Sprawdź prognozę dla twojego miasta i regionu. Kliknij!

Planujesz wyjazd? Sprawdź prognozę pogody na najbliższy weekend!


INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje