Reklama

Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 20:15

05:16 20:05

21:12 06:34

23°C
  • Zachmurzenie duże
  • Odczuwalna 21°C
  • Ciśnienie 1015 hPa
  • Wiatr SE 22 km/h
23
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Bardzo dobra
pm 2.5
55% normy
pm 10
39% normy
Jutro 26°C 18°C
Poniedziałek 28°C 18°C

W czwartek silny wiatr i opady. Ale nadchodzi ocieplenie

Przed nami wietrzny czwartek. Z prognoz wynika również, że czekają nas opady deszczu, śniegu z deszczem, a nawet samego śniegu. Możliwe są pierwsze burze. To, co będzie cieszyć, to temperatura. - Zdecydowanie do Polski idzie ocieplenie - mówi rzecznik Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Grzegorz Walijewski.

Jak poinformował rzecznik IMGW, w czwartek nad zachodnią część Polski napłynie front atmosferyczny, który spowoduje, że w całym kraju sytuacja pogodowa zacznie robić się bardzo dynamiczna. 

- Będzie padać niemal w całym kraju - powiedział synoptyk. Jak wyjaśnił, początkowo będzie padać śnieg, później deszcz ze śniegiem, a na końcu sam deszcz. - Na zachodzie kraju pojawią się większe opady, na wschodzie będą one przelotne - wyjaśnił.

- Na północy i częściowo w centrum, głównie w Wielkopolsce, deszczu będzie nieco więcej, a miejscami może być on nawet dość intensywny - zastrzegł. Jak dodał, w nocy z czwartku na piątek opady będą przemieszczać się na wschód Polski - w kierunku woj. podlaskiego, lubelskiego i podkarpackiego.

Reklama

Będzie mocno wiało

W czwartek w ciągu dnia będzie także mocno wiało. - W zasadzie w całym kraju przez cały dzień będzie odczuwalny silny wiatr - powiedział Walijewski. Jak poinformował, prędkość wiatru będzie sięgać 45 km/h, przy czym w regionach podgórskich w porywach do 80 km/h, nad morzem i na zachodzie do 70 km/h, a w pozostałej części kraju do 60 km/ h. 

- Natomiast wysoko w górach porywy wiatru sięgną 100 km/h, a w nocy z czwartku na piątek nawet 110 km/h - dodał synoptyk, podkreślając, że w związku z tym należy spodziewać się tam zawiei i zamieci śnieżnych.

Synoptyk przypomniał także, że IMGW już w środę wieczorem wydało ostrzeżenia przed silnym wiatrem dla południowych części woj. dolnośląskiego, zastrzegając, że w czwartek zostaną wydane kolejne ostrzeżenia dotyczące wiatru.

Rzecznik IMGW zaznaczył, że w czwartek w zachodniej części kraju, poza deszczem i silnym wiatrem, dodatkowo pojawią się także burze. - Właściwie będą to raczej pierwsze pojedyncze wiosenne wyładowania - wyjaśnił.

"Zdecydowanie do Polski idzie ocieplenie"

Synoptyk podkreślił jednocześnie, że także temperatury w kraju zaczną robić się bardziej wiosenne. 

W czwartek na wschodzie termometry wskażą od 0 do 3 stopni, w centrum od około 3 do 5 stopni, natomiast na zachodzie do około 9, a nawet 10 stopni - wyliczył.

- Zdecydowanie do Polski idzie ocieplenie - powiedział synoptyk. - Niestety, problem w tym, że na razie będzie ono widoczne tylko na termometrach, ponieważ silny wiatr i duża wilgotność powietrza sprawią, że odczuwalna temperatura będzie znacznie niższa od rzeczywistej, nawet o kilka stopni - powiedział. - Kolejne dni będą jednak równie ciepłe - dodał.

Niebezpieczne porywy

Rzecznik IMGW poinformował również, że wiejący z kierunku południowego wiatr będzie niebezpieczny. Znacznie utrudni warunki na drogach, a nad morzem wywoła sztorm. 

- Spowoduje on obniżenie stanu wody w Bałtyku do pół metra - zaznaczył Walijewski.

Sprawdź, czym oddychasz! Jakość powietrza w polskich miejscowościach --> kliknij!

Aplikacja Weź parasol - pogoda już cię nie zaskoczy

Sprawdź prognozę pogody godzina po godzinie dla wybranego miejsca

Sprawdź prognozę dla twojego miasta i regionu. Kliknij!

Planujesz wyjazd? Sprawdź prognozę pogody na najbliższy weekend!

Zobacz prognozę długoterminową na 45 dni


PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy