W czwartek pochmurno, możliwe burze śnieżne. Silny wiatr nad Bałtykiem
W czwartek będzie pochmurno z opadami śniegu - mówi synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Grażyna Dąbrowska. Na wschodzie może spaść nawet do ośmiu centymetrów białego puchu. Na północy kraju prognozowane są burze śnieżne. W nocy porywy wiatru na Bałtyku dochodziły do 101 km/h.
Początkowo na południowym wschodzie zachmurzenie będzie duże i umiarkowane, nad resztą obszaru możliwe są lokalne rozpogodzenia. Jednak w miarę upływu dnia w całym kraju zrobi się pochmurno i zacznie sypać śnieg.
- Pogoda będzie dynamiczna, szczególnie na obszarze Polski wschodniej może spaść sporo śniegu. Miejscami prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej wyniesie od pięciu do ośmiu centymetrów, w Tatrach około dziesięć centymetrów - powiedziała synoptyk.
Na wybrzeżu utrzyma się silniejszy zachodni wiatr, który w porywach osiągał będzie do 70 km/h, na pozostałym obszarze kraju do 60 km/h. - W związku z silnym wiatrem i opadami śniegu będą występować zawieje i zamiecie śnieżne. Na północy kraju mogą wystąpić burze śnieżne - dodała.
W ciągu dnia temperatura będzie dodatnia od 1 st. C do 3 st. C. W rejonach podgórskich termometry pokażą -2 st. C.
IMGW przekazało na Twitterze, że w ciągu ostatnich 3 godzin najmocniej wiało na Bałtyku - dane z platformy PetroBaltic Beta wskazują na porywy dochodzące do 28 m/s, czyli ok. 101 km/h. Wzdłuż Wybrzeża najsilniej wiało w Łebie: 23 m/s, czyli prawie 83 km/h.
"Wśród stacji wodowskazowych morskich, największe do tej pory wzrosty poziomu morza nastąpiły we Władysławowie. Stan wody wzrósł do strefy wody wysokiej i zabrakło 5 cm do przekroczenia stanu ostrzegawczego" - poinformował Instytut. Dodał, że w najbliższym czasie możliwe są kolejne wahania i wzrosty.
W związku z oblodzeniem i silnym wiatrem mieszkańcy wszystkich województw dostali w środę alerty Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.
- Ponad 22 tys. mieszkańców kraju pozostaje bez energii elektrycznej - przekazał na antenie Polsat News Damian Duda z RCB. - Służby dokładają wszelkich starań, żeby usunąć te awarie jak najszybciej - dodał.
W środę Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia przed silnym wiatrem, zawiejami i zamieciami śnieżnymi oraz ostrzeżenia hydrologiczne drugiego stopnia dla wybrzeża i morskich wód wewnętrznych RP.