Reklama

Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Jutro 23:35

06:32 18:20

17:46 02:09

13°C
  • Pochmurno
  • Odczuwalna 10°C
  • Ciśnienie 1014 hPa
  • Wiatr E 15 km/h
19
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Bardzo dobra
pm 2.5
45% normy
pm 10
30% normy
Jutro 18°C 11°C
Środa 17°C 10°C
Wczytywanie...
Wczytywanie...

Uwaga! W Tatrach lawinowa "trójka"

Warunki do uprawiania turystyki w Tatrach są bardzo trudne. Ogłoszono trzeci, znaczny stopień zagrożenia lawinowego.

"Pokrywa śnieżna na wielu stromych stokach jest związana umiarkowanie bądź słabo. Wyzwolenie lawiny jest możliwe nawet przy małym obciążeniu dodatkowym, w szczególności na stromych stokach wskazanych w komunikacie lawinowym" - czytamy w komunikacie Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. 

Reklama

Jak zaznaczono, w pewnych sytuacjach duże, a w nielicznych przypadkach także bardzo duże lawiny mogą schodzić samoistnie.

W takich warunkach poruszanie się po górach wymaga ogromnego doświadczenia, umiejętności i zdolności do oceny lokalnego zagrożenia lawinowego - ostrzegają ratownicy.

"Należy unikać stromych stoków, szczególnie wskazanych w komunikacie lawinowym jako niekorzystnych pod względem wystawy lub wysokości. Konieczne jest zachowanie elementarnych środków bezpieczeństwa" - wskazano.

Turyści ruszyli na Kasprowy

W niedzielę sporo turystów wybrało się kolejka linową na Kasprowy Wierch, gdzie leży ponad 150 cm śniegu. Po szlakach poruszają się głównie narciarze na nartach turowych. Takie narty ze specjalną nakładka na spodnią część tzw. foką umożliwiają podchodzenie pod górę.

Sprawdź prognozę pogody godzina po godzinie dla wybranego miejsca

Władze Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN) odradzają wszelkich wypraw powyżej schronisk.

"Szlaki są nieprzetarte. Przetarte są jedynie szlaki dojściowe do schronisk. W wyższych partiach Tatr niski pułap chmur w znacznym stopniu ogranicza widzialność i utrudnia orientację w terenie, co może być przyczyną pobłądzeń" - napisano w niedzielnym komunikacie przygotowanym przez pracowników TPN.

Tatrzańskie jeziora, w tym Morskie Oko, pokrywa cienka warstwa lodu. Władze TPN przestrzegają przed wchodzeniem na taflę, ponieważ z łatwością może się ona załamać.

Zobacz prognozę długoterminową na 45 dni


INTERIA.PL/PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje