Reklama

Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 11:38

06:20 18:37

19:12 06:24

10°C
  • Zachmurzenie duże
  • Odczuwalna 8°C
  • Ciśnienie 1023 hPa
  • Wiatr NW 15 km/h
11
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Bardzo dobra
pm 2.5
26% normy
pm 10
19% normy
Jutro 13°C 6°C
Czwartek 16°C 10°C

USA: Śnieżyce, wichury i rekordowo niskie temperatury

Stany północnego wschodu i środkowego zachodu USA zmagają się od czwartku ze śnieżycami, silnym wiatrem i temperaturami sięgającymi poniżej 20 st. C. W komunikacji lotniczej i na drogach zapanował chaos. Prognozy są fatalne. Mowa w nich o mrozach i wichrach z temperaturami poniżej minus 30 st. C.

Najgorsze warunki panują w stanach Nowej Anglii. W Bostonie, największym mieście tego rejonu, szalejące śnieżyce pozostawiły pokrywę śnieżną o grubości 45 cm a w niektórych miastach na północ od tego miasta nawet do 60 cm.

W stołecznym Waszyngtonie i Nowym Jorku spadło od 15 do 26 cm białego puchu.

Linie lotnicze, jeszcze przed nadejściem śnieżyc, odwołały ponad 2,3 tys. lotów, a około tysiąca kolejnych najprawdopodobniej wypadnie z planu jeszcze w piątek. Według portalu internetowego FlightAware.com  najwięcej lotów odwołano w Nowym Jorku, Filadelfii, Bostonie, Chicago i Waszyngtonie.

Reklama

Stan wyjątkowy i apel do mieszkańców

Władze stanów Nowy Jork i New Jersey ogłosiły stan wyjątkowy i zaapelowały do mieszkańców, by w miarę możliwości pozostali w domach. W Bostonie, Nowym Jorku i innych miastach zamknięto setki szkół. Ulice patrolują zespoły pracowników socjalnych szukających bezdomnych, którym grozi zamarznięcie.

Gubernator New Jersey Chris Christie zarządził, by wszyscy pracownicy sektora publicznego, których obecność w biurach nie jest absolutnie niezbędna, nie przychodzili do pracy. Zamknięte są stanowe  urzędy, podobnie jak w stanie Massachusetts, sąsiadującym ze stanem Nowy Jork. Christie podkreślił, że chodzi zarówno o bezpieczeństwo ludzi jak i o to aby nie blokować samochodami dróg i w ten sposób maksymalnie ułatwić pracę pługom i solarkom odśnieżającym ulice i drogi.

Oblodzone drogi i zaspy spowodowały serię wypadków drogowych w stanach  Michigan, Kentucky, Indiana i Illinois. Niektóre główne drogi w stanie Nowy Jork zostały w piątek zamknięte a pociągi podmiejskie obsługujące aglomerację nowojorską kursują według zredukowanego rozkładu jazdy.

Atak mrozów i wichrów

Trudne warunki pogodowe panują na północnym wschodzie kraju od czwartku. Burze śnieżne przesunęły się na północny wschód ze środkowego zachodu. W niektórych rejonach Chicago spowodowały one opady ponad 43 cm śniegu oraz wymusiły odwołanie setek lotów na obu tamtejszych lotniskach - O'Hare i Midway. W Chicago ma padać do piątku wieczorem.

Na obszarze dotkniętym złą pogodą mieszka ok. 100 mln Amerykanów, czyli jedna trzecia ludności kraju.

Prognozy przewidują w najbliższych dniach kolejny atak na stany środkowego zachodu i Nowej Anglii, tym razem mrozów i wichrów z temperaturami poniżej minus 30 st. C. zbliża się od północy z terytorium Kanady.

Sprawdź prognozę dla twojego miasta i regionu. Kliknij!

Sprawdź prognozę długoterminową na 16 dni

Sprawdź prognozę pogody godzina po godzinie dla wybranego miejsca

Planujesz wyjazd? Sprawdź prognozę pogody na najbliższy weekend!

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL