Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 0:51

04:31 20:52

12:44 23:35

26°C
  • Pochmurno
  • Odczuwalna 26°C
  • Ciśnienie 1008 hPa
  • Wiatr E 15 km/h
17
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Bardzo dobra
pm 2.5
41% normy
pm 10
23% normy
Jutro 26°C 16°C
Poniedziałek 30°C 17°C

Upały wróciły do Francji. Większość kraju na czerwono

We Francji lato w pełni. Kraj doświadcza późnej fali upałów, która przynosi temperatury zbliżające się do 40 stopni Celsjusza. Obszar gorąca obejmuje zdecydowaną większość kraju i będzie się utrzymywać przez najbliższe dni. Kilkadziesiąt francuskich departamentów znalazło się w strefie "wysokiego ryzyka". Odnotowano również najgorętszy wrześniowy dzień w historii pomiarów. Dzieje się to w czasie, kiedy ogłoszono, że 2023 rok może być najgorętszy w historii ludzkości.

Późna fala upałów zagościła we Francji. Jak podaje dziennik "Le Figaro", w środę w niektórych miejscach kraju temperatury mogą osiągać nawet 38 stopni Celsjusza. Upały potrwają prawdopodobnie do końca tygodnia.

Jaka prognoza pogody jest najlepsza? Taka, która jest aktualizowana co 30 minut. Wypróbuj darmową aplikację Pogoda Interia. Zainstaluj z Google Play lub App Store

Reklama

Według portalu La Chaine Meteo w środę swoim zasięgiem obejmie ona 80 proc. kraju, a 47 departamentów zostało określonych jako znajdujące się w strefie "wysokiego ryzyka".

Gorący wrzesień we Francji?

Jak wcześniej podała państwowa służba meteorologiczna Meteo-France, poniedziałek był najgorętszym wrześniowym dniem w historii pomiarów w kraju, ze średnią temperaturą wynoszącą 25,1 st. C.

Późna fala upałów przyszła po bardzo wysokich temperaturach notowanych w sierpniu, kiedy słupki termometrów przekraczały 40 stopni C, a wiele departamentów zostało objętych najwyższym, czerwonym alertem.

Sprawdź też: Nadchodzi prawie tygodniowa fala upałów. Sprawdź, ile będzie stopni w Twojej okolicy

Jak pisze "Le Figaro", w sierpniu fala upałów dotknęła "głównie południową część kraju, a jej czas trwania i intensywność były porównywalne z falą upałów z 2003 roku w Prowansji-Alpach-Lazurowym Wybrzeżu i Oksytanii".

Upały do końca tygodnia?

Według prognoz temperatury przekraczające 30 stopni Celsjusza mają potrwać przynajmniej do piątku, a prawdopodobnie utrzymają się przez weekend.

Zobacz: Naukowcy mylili się co do lodowców? Zaskakujące wieści z Antarktydy

Tegoroczne lato przyniosło najwyższe średnie globalne temperatury, jakie kiedykolwiek zmierzono - podało w środę Europejskie Obserwatorium Copernicus. Dodało też, że rok 2023 będzie prawdopodobnie najgorętszym rokiem w historii.

PAP/INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pogoda | upały | fala upałów | Francja | gorąc
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama