Reklama

Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Jutro 23:53

06:32 18:20

17:46 02:09

12°C
  • Pochmurno
  • Odczuwalna 11°C
  • Ciśnienie 1013 hPa
  • Wiatr E 11 km/h
19
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Bardzo dobra
pm 2.5
45% normy
pm 10
30% normy
Jutro 18°C 11°C
Środa 17°C 10°C
Wczytywanie...
Wczytywanie...

Upały, potem gwałtowne burze z gradem. IMGW wydał ostrzeżenia

W nadchodzący weekend będzie w Polsce zdecydowanie chłodniej. Po afrykańskich upałach nad kraj nadciągają burze i opady deszczu. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia. Najbardziej zagrożona będzie Polska centralna i wschodnia. Osoby przebywające na Mazowszu, Podlasiu, Lubelszczyźnie oraz Warmii i Mazurach dostaną na swoje telefony komórkowe specjalny komunikat ostrzegawczy w ramach pilotażowego programu AlertRCB.

W piątek nadal gorąco w centralnej i wschodniej Polsce. W najcieplejszym momencie dnia termometry wskażą miejscami od 30 do 34 stopni Celsjusza. 

Reklama

Na zachodzie kraju chłodniej. W województwie lubuskim, gdzie przez trzy dni temperatury były najwyższe, słupki rtęci wskażą dziś około 24 stopni.

Ostrzeżenia przed gwałtownymi burzami z gradem

Po upalnym dniu należy spodziewać się silnych wyładowań atmosferycznych. Burze przejdą na obszarze od Zatoki Gdańskiej poprzez Warmię i Mazury, Podlasie, Mazowsze, Lubelszczyznę, Ziemię Świętokrzyską, aż po Śląsk, Małopolskę i Podkarpacie.

W związku z tym IMGW wydał ostrzeżenia drugiego stopnia przed upałami i drugiego stopnia przed burzami z gradem dla pięciu województw: mazowieckiego, północnej części woj. lubelskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego i małopolskiego. 

Ostrzeżenia drugiego stopnia przed upałami i pierwszego stopnia przed burzami z gradem obowiązują w trzech województwach: warmińsko-mazurskim, podlaskim i śląskim. 

Zagrożenia upałami drugiego stopnia obowiązują z kolei w woj. łódzkim i wschodniej części woj. wielkopolskiego.

Synoptycy ostrzegają, że w najbardziej zagrożonych regionach wiatr może osiągnąć prędkość nawet do 115 km/h. Miejscami spadnie do 60 mm deszczu. Lokalnie możliwe opady gradu.

Ostrzeżenie SMS

Dziś pierwszy raz zostanie użyty SMS-owy system powiadamiania mieszkańców o zagrożeniach. Decyzja ta ma związek z ostrzeżeniami o gwałtownych burzach przechodzących nad Polską.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega przed gwałtownymi burzami i silnym wiatrem, które są zapowiadane na piątek. Osoby przebywające na Mazowszu, Podlasiu, Lubelszczyźnie oraz Warmii i Mazurach dostaną na swoje telefony komórkowe specjalny komunikat SMS w ramach pilotażowego programu AlertRCB.

"Uwaga! Dziś gwałtowne burze, silny wiatr i ulewny deszcz. Miejscami grad. Unikaj otwartych przestrzeni, zabezpiecz dobytek. Śledź komunikaty pogodowe" - tak brzmi komunikat sformułowany przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

Został on przesłany do operatorów sieci komórkowych, a następnie w ramach programu AlertRCB zostanie przesłany SMS-em do osób przebywających w województwach objętych zagrożeniem. W piątek powinni go otrzymać mieszkańcy z podlaskiego, warmińsko-mazurskiego, mazowieckiego i lubelskiego.

"SMS został wysłany ze względu na prognozowane przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej zjawiska pogodowe bezpośrednio zagrażające życiu i zdrowiu" - powiedziała Bożena Wysocka z RCB.

Pilotażowy program AlertRCB wystartował na początku lipca i jego założeniem jest ostrzeganie abonentów wszystkich sieci komórkowych znajdujących się na obszarze objętym zagrożeniem.

"Decydujące jest tutaj przebywanie w zasięgu stacji bazowej, która jest położony na terenie objętym potencjalnym zagrożeniem" - powiedziała PAP Wysocka.

Obecnie SMS otrzymują osoby przebywające na terenie całego województwa, ale docelowo od grudnia 2018, kiedy program ruszy oficjalnie - ma być to zawężone do poziomu powiatu. RCB korzystać będzie z niego tylko w sytuacjach wyjątkowych. By otrzymywać alert nie trzeba się nigdzie zapisywać. Nie można się także z niego wypisać.

Szacowanie strat

W czwartek wieczorem potężne wichury przeszły już nad gminą Grodziczno w powiecie nowomiejskim na Warmii i Mazurach. Ucierpiały m.in. wsie Boleszyn, Mroczenko i Kowaliki. 

Wichura uszkodziła dachy na dwóch budynkach mieszkalnych i dwóch gospodarczych. Uszkodzony jest też dach zakładu produkcyjnego. Trwa szacowanie strat po nawałnicach.

Weekend zdecydowanie chłodniejszy

Po afrykańskich upałach weekend zapowiada się chłodniej.

W sobotę maksymalna temperatura w centralnej i zachodniej Polsce - w Łodzi, Poznaniu, Wrocławiu i Zielonej Górze termometry wskażą 26 stopni Celsjusza.

W Małopolsce, na Śląsku, Mazowszu i Podlasiu temperatura będzie oscylować wokół 22 stopni.

Na południu i wschodzie kraju możliwe opady deszczu i burze.

W niedzielę nieco się rozpogodzi. Nad całą Polskę jedynie przejściowe zachmurzenia. Nie powinno już padać ani grzmieć.

Na Pomorzu oraz Warmii i Mazurach termometry pokażą 22 stopnie Celsjusza. W pozostałych regionach nieco cieplej - od 23 stopni na Podlasiu do 26 stopni na zachodzie kraju.

Sprawdź prognozę długoterminową na 25 dni

Sprawdź prognozę dla twojego miasta i regionu. Kliknij!

Planujesz wyjazd? Sprawdź prognozę pogody na najbliższy weekend!

RMF/INTERIA

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje