Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 14:06

07:31 15:23

20:19 12:02

8°C
  • Częściowo słonecznie
  • Odczuwalna 7°C
  • Ciśnienie 1015 hPa
  • Wiatr S 11 km/h
44
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Dobra
pm 2.5
105% normy
pm 10
68% normy
Jutro 10°C 8°C
Środa 12°C 7°C

Upały nie odpuszczają. Środa będzie duszna, parna i burzowa

Czeka nas bardzo gorący, miejscami wręcz duszny i parny pierwszy dzień astronomicznego lata. Oprócz wysokich temperatur w środę zagrożeniem będą też gwałtowne burze z ulewami i gradem, które nawiedzą większość kraju. IMGW dla wielu województw wystosował ostrzeżenia drugiego stopnia dotyczące upałów i burz. Alert RCB ogłosiło też Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, które ostrzega przed gwałtownymi zjawiskami atmosferycznymi.

Środa 21 czerwca jest pierwszym dniem astronomicznego lata. W tym roku początek słonecznej pory roku będzie wyjątkowo upalny, ale też burzowy. W kilkunastu województwach trzeba się będzie liczyć z bardzo wysokimi temperaturami oraz gwałtownymi burzami niosącymi intensywne deszcze i grad.

Jaka prognoza pogody jest najlepsza? Taka, która jest aktualizowana co 30 minut. Wypróbuj darmową aplikację Pogoda Interia. Zainstaluj z Google Play lub App Store

Reklama

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia dotyczące tych zjawisk pogodowych. W środę w różnych godzinach będą one obowiązywać praktycznie w całym kraju.

Fala upałów nie odpuszcza

W ciągu dnia bardzo we znaki dadzą się nam bardzo wysokie temperatury. IMGW wydał ostrzeżenia drugiego stopnia dotyczące upałów dla 13 województw.

Zobacz: Odchodzą od paliw kopalnych, by chronić lodowce. Szwajcarzy zdecydowali

Z alertu pogodowego wynika, że w środę z największymi upałami zmagać się będą mieszkańcy województw: pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, wielkopolskiego, lubuskiego, dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego, łódzkiego, małopolskiego oraz zachodnich regionów mazowieckiego, świętokrzyskiego, warmińsko-mazurskiego i wschodnich części zachodniopomorskiego.

Gorąco będzie praktycznie na terenie całego kraju - również na wschodzie, gdzie temperatura wyniesie 26-29 stopni Celsjusza. Najgoręcej będzie na zachodzie, gdzie termometry pokażą nawet 32 st. C. Trochę chłodniej będzie tylko na wybrzeżu, gdzie temperatury wyniosą od 24 do 27 st. C.

Gdzie jest burza w środę?

Oprócz upałów, na wszystkich wymienionych powyżej terenach trzeba się się też spodziewać bardzo gwałtownych burz, lokalnie z gradem i intensywnymi opadami deszczu, sięgającymi miejscami nawet 50 mm. W trakcie burz wiatr w porywach może osiągać prędkość do 90 km/h.

Sprawdź też: O tym nigdy nie powinieneś zapominać. Czego nie wolno robić podczas upału? Jak z nim walczyć?

Z najintensywniejszymi zjawiskami pogodowymi należy się liczyć w centrum Wielkopolski, w dużej części województw łódzkiego i kujawsko-pomorskiego oraz na zachodzie, w długim pasie ciągnącym się od północy na południe z województwa zachodniopomorskiego, przez lubuskie po dolnośląskie.

Wraz z upływem czasu strefa burz będzie się rozciągać coraz bardziej na wschód: w godzinach popołudniowych burze z gradem spodziewane są też na praktycznie całym terenie województw warmińsko-mazurskiego, mazowieckiego i podkarpackiego oraz na wschodnich obszarach podlaskiego i lubelskiego.

Może cię zainteresować: Maj był jednym z najgorętszych w historii. To nie koniec złych wieści

Alert RCB

Niezależnie od ostrzeżeń przygotowanych przez specjalistów z IMGW, alert ogłosiło też Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Ostrzega przed gwałtownymi burzami i radzi zabezpieczyć rzeczy przed ewentualnym porwaniem przez wiatr.

Jak pogoda na nas wpłynie?

Niestety, upalna i burzowa aura będzie niekorzystnie oddziaływać na ludzki organizm. Będzie to dotyczyć zachodniej i centralnej części kraju. Jedynie rano na wschodzie Polski warunki biometeorologiczne początkowo będą korzystne, jednak wraz z napływem burz w godzinach popołudniowych ulegną pogorszeniu.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pogoda | prognoza pogody | upał | burze nad Polską | gradobicia | IMGW | alert RCB
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy