Reklama

Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 3:21

06:32 18:20

21:44 14:36

9°C
  • Bezchmurnie
  • Odczuwalna 7°C
  • Ciśnienie 1023 hPa
  • Wiatr E 11 km/h
10
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Bardzo dobra
pm 2.5
23% normy
pm 10
16% normy
Jutro 17°C 10°C
Czwartek 14°C 6°C

Upały nawet siedem razy częściej. Efekt zmian klimacznych

Naukowcy szacują, że w ciągu najbliższych 30 lat rekordowe fale upałów będą występować na świecie od dwóch do siedmiu razy częściej niż w ciągu ostatnich 30 lat. Wszystko z powodu zmian klimatycznych.

Cypr, Kuba, Turcja, Kanada, Irlandia Północna i Antarktyda odnotowały największe temperatury w ciągu ostatnich dwóch lat, a nowe badania sugerują, że takich ekstremów będzie coraz więcej. Naukowcy twierdzą, że w wyniku zmian klimatycznych anormalne upały mogą być nawet siedmiokrotnie częstsze.

Prognoza dla trzech milionów miejscowości, aktualizowana co 30 minut. Wypróbuj nową aplikację Pogoda Interia na Androida »

Reklama

Według badania opublikowanego w poniedziałek w czasopiśmie "Nature Climate Change" w ciągu najbliższych trzech dekad "rekordowe" fale upałów mogą stać się od dwóch do siedmiu razy częstsze na świecie niż w ciągu ostatnich 30 lat.

Z badania wynika, że po 2050 roku, jeśli utrzymają się obecne trendy emisji gazów cieplarnianych, takie gorące okresy mogą być od trzech nawet do 21 razy częstsze.

Społeczności muszą się przygotować

- Nie widzieliśmy jeszcze nic, co byłoby zbliżone do najbardziej intensywnych fal upałów możliwych w dzisiejszym klimacie, nie mówiąc już o tych, które możemy zobaczyć w nadchodzących dekadach - powiedział współautor badania dr Erich Fischer z Politechniki w Zurychu.

Na potrzeby badania naukowcy wykorzystali modelowanie klimatu, aby obliczyć prawdopodobieństwo wystąpienia rekordowych upałów, które trwały co najmniej siedem dni i znacznie przekroczyły wcześniejsze rekordy.

Dr Fischer uważa, że społeczności przygotowujące się do zmian klimatycznych muszą być gotowe na takie ekstrema. - Za każdym razem, gdy rekordowe temperatury lub opady znacznie przekraczają to, czego doświadczyliśmy w ciągu naszego życia, zazwyczaj wtedy jesteśmy nieprzygotowani i szkody są największe - wskazał.

Prawie 50 stopni w Kanadzie

W czerwcu w wyniku fali upałów w Kanadzie, sięgającej 49,6 stopni Celsjusza (4,6 stopnia więcej od poprzedniego rekordu z 1937 r.) zmarły setki osób.

W badaniu wskazano, że jeśli emisje gazów cieplarnianych zostaną drastycznie ograniczone, prawdopodobieństwo wystąpienia fal upałów pozostanie wysokie, ale szanse na przekroczenie rekordów ostatecznie spadną z biegiem czasu.

Badanie zostało opublikowane w momencie, gdy naukowcy z Międzyrządowego Panelu ds. Zmian Klimatu rozpoczynają dwutygodniowe spotkania online, aby sfinalizować swoją kolejną globalną ocenę nauki o klimacie.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: upały

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama