Reklama

Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 21:03

05:03 20:20

01:16 18:55

17°C
  • Pochmurno
  • Odczuwalna 14°C
  • Ciśnienie 1006 hPa
  • Wiatr NNE 20 km/h
24
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Bardzo dobra
pm 2.5
59% normy
pm 10
45% normy
Jutro 15°C 12°C
Sobota 23°C 14°C

Upały i burze, wydano alerty. Blisko 500 interwencji straży

IMGW utrzymuje alert o upale dla całej Polski, w woj. lubuskim obowiązuje ostrzeżenie trzeciego stopnia. Tam należy się spodziewać nawet 33 st. C. Fale upałów powodują groźne nawałnice. Do godz. 21, strażacy interweniowali 480 razy.

Mieszkańcy całej Polski muszą nadal być przygotowani na upały.

Termometry wskażą około 28 st. w Zamościu, 31 na Suwalszczyźnie, 31-32 w centrum kraju i nawet 33 st. w woj. lubuskim. Dla tego regionu IMGW wydało alert trzeciego stopnia. Dodatkowo na zachodzie kraju trzeba spodziewać się burz z gradem. 

Gdzie zagrzmi?

Instytut z tego względu wydał alert o burzach dla zachodniej części Polski. W woj. pomorskim, zachodniopomorskim, lubuskim, kujawsko-pomorskim, wielkopolskim i dolnośląskim należy spodziewać się burz z gradem.

- Burze, które będą się tworzyły będą groźne, będzie im towarzyszył intensywny opad deszczu do 40 mm, a punktowo nawet 50 mm. To ponad miesięczna norma opadu dla zachodnich województw - wyjaśnił rzecznik i synoptyk IMGW-PIB Grzegorz Walijewski.

Reklama

Planujesz wyjazd? Sprawdź prognozę pogody na najbliższy weekend!

Burza z gradem przeszła już nad Jelenią Górą w woj. dolnośląskim. Ulice spłynęły wodą. Nagranie z nawałnicy zamieścił w sieci druh Ochotniczej Straży Pożarnej w Jeleniej Górze.

Pogoda dała się we znaki także mieszkańcom woj. lubuskiego. Straż pożarna odnotowała tam około 30 zgłoszeń dotyczących skutków pogody, przede wszystkim z Zielonej Góry i powiatu zielonogórskiego. Chodzi m.in. o połamane konary i przewrócone drzewa, było też kilka pompowań wody. Nie ma informacji o osobach poszkodowanych.

Do godz. 21 najwięcej interwencji było w woj. dolnośląskim - 118, zachodniopomorskim - 116, opolskim - 54 oraz lubuskim - 52. - Główne działania polegały na udrażnianiu szlaków komunikacyjnych z wiatrołomów oraz wypompowywaniu wody z piwnic budynków - wyjaśnił rzecznik prasowy PSP mł. bryg. Krzysztof Batorski.

Alert hydrologiczny

W rzekach w pasie od woj. zachodniopomorskiego aż po woj. śląskie obowiązuje alert hydrologiczny drugiego stopnia. Oznacza to, że przy większych opadach deszczu mogą wystąpić lokalne podtopienia.

Alert dotyczy woj. zachodniopomorskiego, lubuskiego, dolnośląskiego, wielkopolskiego, opolskiego, kujawsko-pomorskiego oraz śląskiego. Jak wyjaśnia Instytut, na obszarach występowania prognozowanych opadów burzowych, na mniejszych rzekach oraz w zlewniach zurbanizowanych, mogą wystąpić gwałtowne wzrosty stanów wody i lokalne podtopienia.

Burze na tym obszarze IMGW zapowiadało już wcześniej. - Po południu - głównie na zachodzie - wystąpią burze, podczas których mogą wystąpić intensywne opady deszczu - informował rzecznik i synoptyk IMGW-PIB Grzegorz Walijewski.

- Burze, które będą się tworzyły będą groźne, będzie im towarzyszył intensywny opad deszczu do 40 mm, a punktowo nawet 50 mm. To ponad miesięczna norma opadu dla zachodnich województw - dodał rzecznik.

Jak wyjaśnił, burze będą się przemieszczały na wschód i początkowo wystąpią w województwach: zachodniopomorskim, lubuskim i wielkopolskim, a w kolejnych godzinach w pomorskim, kujawsko-pomorskim aż po Opolszczyznę.

Alert IMGW obowiązuje - w zależności od miejsca - do wtorku do godz. 2, ale są też takie miejsca, gdzie jest to wtorkowy poranek.

Co w nocy?

Jak podaje Instytut, burze możliwe są przez całą noc w zachodniej połowie kraju. Mogą być z nimi związane intensywne opady deszczu (do 20-30 mm, punktowo około 40 mm), silne porywy wiatru (do 80-90 km/h) oraz grad (początkowo duży). 

Zobacz prognozę długoterminową na 45 dni

PAP/INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje