Reklama

Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 1:48

05:03 20:20

01:16 18:55

14°C
  • Mgła
  • Odczuwalna 14°C
  • Ciśnienie 1014 hPa
  • Wiatr SSE 4 km/h
20
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Bardzo dobra
pm 2.5
48% normy
pm 10
36% normy
Jutro 16°C 12°C
Sobota 23°C 14°C

Upały i burze. Możliwe trąby powietrzne. Pogoda na dziś i jutro z ostrzeżeniami

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w czwartek ostrzeżenia drugiego stopnia przed upałami w centralnej i wschodniej Polsce. Dodatkowo IMGW ostrzega przed burzami z gradem w pasie od północy do południa w centralnej części kraju. Alerty wydało Biuro Meteorologicznych Prognoz Morskich w Gdyni - dotyczą możliwych burz z gradem na terenie Gdańska i powiatu gdańskiego. Przed upałami i burzami ostrzega Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Łodzi - mogą wystąpić w całym woj. łódzkim. Miejscami mogą im towarzyszyć opady gradu.

W czwartek na południu i wschodzie nadal słonecznie i upalnie. Na pozostałym obszarze będzie się chmurzyć i padać, a miejscami także grzmieć. Najbardziej niebezpiecznie będzie na południu, w centrum i na północy, gdzie burzom może towarzyszyć grad, porywisty wiatr, a nawet trąba powietrzna.

Sprawdź też: Prognozę znajdziesz w nowej aplikacji pogodowej Interii

W czas burz może spaść do 50 mm deszczu, przez co możliwe są lokalne podtopienia dróg i zabudowań. Grad może mieć średnicę do 5 cm i uszkadzać dachy zabudowań, karoserie samochodowe i uprawy.

Reklama

Porywisty wiatr, osiągający do 100 km/h, może dodatkowo zrywać linie energetyczne i łamać gałęzie. Możliwa jest trąba powietrzna. 

Skrajności temperatury

Termometry w najcieplejszym momencie dnia pokażą od 21 stopni na Pomorzu Gdańskim do 35 stopni na Śląsku i w Małopolsce. Wiatr z kierunku południowo-wschodniego na wschodzie, a na zachodzie z północnego zachodu i północy, w porywach będzie dochodzić do 50 km/h.   

Ciśnienie będzie wysokie i po południu zacznie się obniżać. Barometry pokażą w samo południe od 1019 hPa na południu do 1022 hPa na północnym wschodzie.   

Biomet z powodu bardzo wysokiej temperatury i opadów będzie niekorzystny. Możemy odczuwać ból głowy, senność, zmęczenie i rozdrażnienie. 

IMGW ostrzega: Możliwe nawałnice i trąby powietrzne

- Kulminacja niebezpiecznych zjawisk prawdopodobnie przypadnie na godziny wieczorne w czwartek i noc z czwartku na piątek - zapowiedziała Anna Woźniak, synoptyk IMGW. - To będzie bardzo intensywne 36 godzin - podkreśliła.

Wyjaśniła, że wówczas w zachodniej części kraju wystąpią burze z ulewami, intensywnymi opadami deszczu do 50 mm, a także nawałnicami i gradem, którym towarzyszyć będą porywy wiatru miejscami osiągającymi 100 km/h.

- Możliwe są nawałnice i trąby powietrzne - zapowiedziała synoptyk. Zaznaczyła przy tym, że w związku z sytuacją pogodową, możliwe będą interwencje straży pożarnej wynikające z podtopień lub zniszczeń budynków intensywnymi porywami wiatru.

W czwartek Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia drugiego stopnia przed upałami w centralnej i wschodniej Polsce. Dodatkowo IMGW ostrzega przed burzami z gradem w pasie od północy do południa w centralnej części kraju.

Gdzie upał, gdzie burze i grad

Upały wystąpią na terenie województw: warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, mazowieckiego, lubelskiego, podkarpackiego, łódzkiego, świętokrzyskiego, małopolskiego, śląskiego, opolskiego oraz wschodniej części województwa i kujawsko-pomorskiego.

Dodatkowo Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w czwartek ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami z gradem. Ostrzeżeniem została objęta wschodnia i centralna część woj. pomorskiego, zachodnia i centralna woj. warmińsko-mazurskiego, większość powiatów woj. kujawsko-pomorskiego i woj. śląskiego, północna i zachodnia część woj. mazowieckiego, woj. łódzkie i opolskie, wschodnia część woj. wielkopolskiego oraz południe woj. małopolskiego.

Ostrzeżenia dla Gdańska

Ostrzeżenie o możliwych w czwartek burzach z gradem na terenie Gdańska i powiatu gdańskiego wydało Biuro Meteorologicznych Prognoz Morskich w Gdyni.

Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć opady deszczu od 20 mm do 30 mm, lokalnie do 40 mm oraz porywy wiatru do 90 km/h, a miejscami grad.

Według meteorologów, do tych zjawisk atmosferycznych może dojść w czwartek w godzinach od 13 do 22.

Gwałtowne burze

Piątek również przyniesie intensywne i groźne zjawiska. Niemal w całym kraju występować będą przelotne opady deszczu i gwałtowne burze z gradem. Ulewy, które dadzą sumy opadów nawet 50-60 mm na 12 godzin, powodować będą lokalne podtopienia, szczególnie na obszarach zurbanizowanych. Porywy wiatru do 100 km/h. Spokojniej będzie tylko na krańcach wschodnich.

Do piątku, gdy nad Polską będzie gorąca masa powietrza, zostaną z nami także upały. W miarę przemieszczania się strefy frontu obszar nimi zagrożony będzie się stopniowo zmniejszał, jednak we wschodniej połowie Polski trzeba się spodziewać temperatury maksymalnej od 28 do 33 st. C. Ponieważ temperatura nocami w tym rejonie nie będzie spadać poniżej 18-21 st. C, odczucie gorąca będzie potęgowane, biomet będzie niekorzystny.

W związku z burzami i opadami IMGW na bieżąco wydaje ostrzeżenia pogodowe i zaleca śledzenie komunikatów pogodowych.

Sprawdź prognozę pogody godzina po godzinie dla wybranego miejsca

Sprawdź prognozę dla twojego miasta i regionu. Kliknij!

Planujesz wyjazd? Sprawdź prognozę pogody na najbliższy weekend!

Zobacz prognozę długoterminową na 45 dni

INTERIA.PL/PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy