Reklama

Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 5:22

07:33 15:59

18:20 09:53

0°C
  • Zachmurzenie duże
  • Odczuwalna -4°C
  • Ciśnienie 1027 hPa
  • Wiatr SW 11 km/h
29
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Dobra
pm 2.5
70% normy
pm 10
49% normy
Jutro 1°C -3°C
Piątek 0°C -4°C

Ulewy w Polsce. Ostrzeżenia pierwszego stopnia dla 4 województw

Bardzo niepokojące prognozy dla Polski. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia meteorologiczne pierwszego stopnia przed bardzo intensywnymi opadami deszczu. Pogarsza się również sytuacja hydrologiczna. Niektóre rzeki mogą przekroczyć stany ostrzegawcze.

Największe zagrożenie i ryzyko podtopień występuje na południu kraju. Ostrzeżenia meteorologiczne pierwszego stopnia przed bardzo intensywnymi opadami deszczu obowiązują w czterech województwach: śląskim, świętokrzyskim, małopolskim i podkarpackim.

W województwie śląskim, małopolskim oraz podkarpackim może spaść nawet  30-40 litrów wody na metr kwadratowy, a miejscami nawet do litrów wody na metr kwadratowy.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał także ostrzeżenia hydrologiczne pierwszego i drugiego stopnia.

Alert drugiego stopnia obowiązuje w województwie śląskim w zlewniach: Małej Wisły, Przemszy, Brynicy i Soły. Prognozowane są wzrosty poziomu wody (miejscami gwałtowne) do strefy stanów wysokich, lokalnie z przekroczeniem stanów ostrzegawczych. Miejscami istnieje możliwość przekroczenia stanów alarmowych.

Reklama

Ostrzeżenie pierwszego stopnia obowiązuje w województwie małopolskim  w zlewniach: Skawy, Raby, Dunajca i Ropy. Prognozowane są wzrosty poziomu wody do strefy stanów wysokich. Lokalnie możliwe jest przekroczenie stanów ostrzegawczych.

Warto zachować ostrożność

Przypomnijmy, że ostrzeżenie drugiego stopnia oznacza "wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne i zagrożenie życia. Niebezpieczne zjawiska w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej".

Z kolei ostrzeżenia pierwszego stopnia wiąże się z wystąpieniem "niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować szkody materialne, możliwe zagrożenie życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej".


Sprawdź prognozę długoterminową na 25 dni

Sprawdź prognozę pogody godzina po godzinie dla wybranego miejsca

Sprawdź prognozę dla twojego miasta i regionu. Kliknij!

Planujesz wyjazd? Sprawdź prognozę pogody na najbliższy weekend!

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama