Reklama

Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 20:28

06:20 18:37

19:12 06:24

11°C
  • Pochmurno
  • Odczuwalna 8°C
  • Ciśnienie 1022 hPa
  • Wiatr WNW 15 km/h
20
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Bardzo dobra
pm 2.5
48% normy
pm 10
34% normy
Jutro 13°C 7°C
Czwartek 16°C 10°C

Ulewy nad Polską. Ostrzeżenie dla 5 województw

W związku z bardzo niepokojącym prognozami i wysokim ryzykiem wystąpienia podtopień po ulewnych deszczach w środę zbierze się Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego. Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji ostrzega, że podniesienie stanu wód spodziewane jest w 5 województwach: małopolskim, podkarpackim, śląskim, świętokrzyskim oraz lubelskim.

Jak poinformował Paweł Graś podczas posiedzenia  Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego "ministrowie właściwi do działania w takich sytuacjach przedstawią premierowi informacje o przygotowaniu służb na to, co może się zdarzyć". Jak poinformowało MAC największe wzrosty stanów wody spodziewane są w dniach 15-16 maja, czyli w czwartek i piątek. "Sytuacja może skutkować podtopieniami, szczególnie w zlewniach górskich oraz silnie zurbanizowanych. Zgodnie z prognozami należy spodziewać się rozszerzenia obszaru opadów na województwa dolnośląskie, opolskie, mazowieckie, podlaskie" - podkreślono w komunikacie.

Reklama

Minister administracji i cyfryzacji Rafał Trzaskowski powiedział, że wszystkie służby kryzysowe wojewodów, w tym służby, monitorujące sytuację meteorologiczną i hydrologiczną, są w stanie najwyższej gotowości. "Wojewódzkie sztaby kryzysowe na bieżąco aktualizują dane dotyczące miejsc, gdzie spodziewamy się zagrożenia intensywnymi opadami deszczu. Prognozy są bardzo niepokojące, dlatego musimy być przygotowani na szybką reakcję. Siły natury są nieprzewidywalne, dlatego doświadczenie, które służby kryzysowe mają z lat poprzednich, nakazuje nam potraktować sytuację bardzo poważnie" - zaznaczył.

Wzmocniono system wymiany informacji

Dodał, że wzmocniono system wymiany informacji pomiędzy wojewódzkimi i samorządowymi służbami kryzysowymi, co daje możliwość "lepszej współpracy i szybszego reagowania, gdyby prognozy hydrologiczne sprawdziły się w tych najczarniejszych scenariuszach".

Ministerstwo zapewnia, że służby zarządzania kryzysowego wojewodów pracują w trybie alertu powodziowego. "13 maja odbyła się wideokonferencja ministra z wojewodami. Wojewodowie, przedstawiając aktualną sytuację, poinformowali, że nie odnotowano niebezpiecznych zdarzeń w związku z warunkami atmosferycznymi. Minister poprosił wojewodów o wskazanie obiektów ochrony przeciwpowodziowej, które ze względu na problemy z odbudową po wcześniejszych klęskach żywiołowych lub prowadzonych pracach remontowych będą wymagały doraźnego wzmocnienia" - zaznaczono w komunikacie.

Wojewodowie mają przekazywać informacje o zagrożeniu

Wojewodowie mają przekazywać informacje o zagrożeniu m.in. do mediów i Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, a także wykorzystywać Regionalny System Ostrzegania w celu jak najszybszego informowania o zagrożeniu mieszkańców terenów, na których może wystąpić powódź.

"Zostali zobowiązani do przygotowania służb i instytucji do uruchomienia procedur zawartych w planach zarządzania kryzysowego. Ponadto, odbyła się wideokonferencja dyrektora RCB z dyrektorami Wydziałów Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego. Wprowadzono stałe dyżury Centrów Operacyjnych w Krakowie, Gliwicach i we Wrocławiu w celu zapewnienia ciągłego monitoringu hydrologiczno-meteorologicznego" - głosi komunikat MAC.

Także w środę mają odbyć się posiedzenia zespołów zarządzania kryzysowego w woj. świętokrzyskim i podkarpackim.

Sprawdź prognozę dla twojego miasta i regionu. Kliknij!

Sprawdź prognozę długoterminową na 16 dni

Sprawdź prognozę pogody godzina po godzinie dla wybranego miejsca

Planujesz wyjazd? Sprawdź prognozę pogody na najbliższy weekend!

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje