Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 17:03

07:15 16:24

13:33 06:54

3°C
  • Przelotne opady
  • Odczuwalna -4°C
  • Ciśnienie 1009 hPa
  • Wiatr WNW 26 km/h
8
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Bardzo dobra
pm 2.5
20% normy
pm 10
11% normy
Jutro 0°C -3°C
Sobota 1°C -9°C

Ulewy na Podkarpaciu, Śląsku i w Małopolsce. Przekroczone stany alarmowe

W dorzeczu Wisły jest coraz więcej przekroczonych stanów alarmowych. W 43 miejscach w południowej Polsce woda zakryła czerwoną kreskę na wodowskazach. Stany ostrzegawcze odnotowano już w 32 stacjach.

Na Podkarpaciu, w Małopolsce i na Śląsku obowiązuje 30 lokalnych alarmów przeciwpowodziowych.

Alarmy powodziowe na Podbeskidziu

Alarmy powodziowe zostały ogłoszone w powiecie Sucha Beskidzka w Małopolsce i na Żywiecczyźnie (Śląskie), a także w gminach Skoczów, Wisła, Ustroń i Brenna na Śląsku Cieszyńskim - wynika z informacji strażaków.

W rejonie Suchej Beskidzkiej we znaki najmocniej dawały się mieszkańcom lokalne potoki. Z kilku zalanych mieszkań strażacy ewakuowali ponad 20 osób, którzy zostali umieszczeni w budynku starostwa i schronisku młodzieżowym. "W ciągu nocy odnotowaliśmy około 200 zdarzeń. Udrażnialiśmy przepusty i wypompowywaliśmy wodę z piwnic. Na szczęście rzeki opadają" - powiedział w piątek rano rzecznik suskich strażaków Łukasz Białończyk.

Reklama

Strażacy ratowali zagrożone miasto Żywiec. Przy budowie mostu w centrum miasta drogowcy rozebrali część wału na rzece Sole. Groziło, że spiętrzone wody wedrą się tamtędy do miasta. Strażacy zasypywali wyrwę głazami. Ogółem interweniowali w powiecie ok. 150 razy.

Na Śląsku Cieszyńskim stan alarmowy przekroczyła rzeka Wisła w miejscowościach Wisła, Ustroń i Skoczów, Brennica w Brennej i Olza w Cieszynie. Strażacy poinformowali, że do odwołania zamknięty został most drogowy na Wiśle, który łączy centrum z osiedlem położonym za rzeką.

Stany alarmowe przekroczone są również w powiecie bielskim. W okolicach Bielska-Białej wylewają lokalne potoki m.in. w Szczyrku, Buczkowicach, Wilkowicach, Porąbce i Czechowicach-Dziedzicach. "To była niespokojna noc. Wciąż napływały zgłoszenia o podtopieniach piwnic. Lokalnie mogą też wystąpić utrudnienia na drogach" - powiedział dyżurny bielskiej straży pożarnej.

W rejonie Wadowic w Zachodniej Małopolsce strażacy nocą przede wszystkim udrażniali przepusty i wypompowywali wodę z kilkunastu piwnic. Poziom Skawy, głównej rzeki w rejonie, jest wysoki, ale jak wynika ze słów strażaków, zagrożenie wywołują przede wszystkim lokalne potoki jak Choczenka w Wadowicach, czy Frydrychówka w gminie Wieprz, która przestała mieścić się w korycie. W powiecie pogotowie przeciwpowodziowe zostało wprowadzone w gminie Stryszów. Z powodu wysokiego stanu wody w Wiśle nieczynna jest przeprawa promowa na drodze powiatowej ze Spytkowic do Poręba Żegoty.

Uszkodzone linie energetyczne

Nocne opady i silny wiatr uszkodziły sieć elektryczną. Na Podkarpaciu jeszcze wieczorem blisko 20 tysięcy gospodarstw straciło zasilanie z sieci, na Śląsku - 2,5 tysiąca. Trwa naprawa linii przesyłowych. Najszybciej idzie na Śląsku, gdzie wkrótce prąd powinien wrócić do wszystkich odbiorców.

Ze względu na opady i silne wiatry bez prądu jest ponad 43,5 tys. gospodarstw domowych w Krakowie, Tarnowie i gminach Nowy Sącz, Nowy Targ, Limanowa, Bochnia Tarnów, Dąbrowa Tarnowska i Tuchów. Jak poinformowała małopolska straż pożarna, w ciągu ostatniej doby w związku z załamaniem pogody strażacy interweniowali ponad 1000 razy.

Alarm przeciwpowodziowy obowiązuje na terenie Nowego Sącza, powiatu myślenickiego, w gminach Szczawnica, Bobowa, Łososina Dolna i Zawoja.

W Nowym Sączu wezbrana rzeka Kamienica przerwała wały w dzielnicy Zawady na wysokości terenów sportowych.

Sprawdź prognozę pogody godzina po godzinie dla wybranego miejsca

Kamienica przekroczyła stan alarmowy o 80 cm. Na ulicy Sportowej zalany został stadion i okoliczne ulice. Teren został zabezpieczony workami z piaskiem. Władze Nowego Sącza apelują do mieszkańców o zachowanie ostrożności ze względu na możliwości przelania Kamienicy przez bulwar.

Zapory wodne na Dunajcu w Niedzicy i Rożnowie oraz w Dobczycach na Rabie rozpoczęły zwiększone zrzuty wody.   

W Szczawnicy mocno przybrał górski potok Grajcarek podtapiając budynki. W Zakopanem koparki udrażniały koryto potoku Olczyskiego w Jaszczurówce, gdzie konary blokowały przepływ wody.  

Jak podała w czwartek wieczorem GDDKiA, z powodu obfitych opadów deszczu nieprzejezdna jest droga krajowa nr 75 w miejscowości Witowice Dolne (odc. Nowy Sącz - Jurków); wyznaczono objazd przez miejscowości Łęki, Porąbka Iwkowska i Iwkowa.

W Tatrach od środy pada śnieg. Na Kasprowym Wierchu jest ponad metr śniegu. W czwartek po południu ratownicy TOPR ogłosili 3-ci, znaczny stopień zagrożenia lawinowego.

W najbliższym czasie prognozuje się dalsze intensywne opady deszczu. Opady będą powodować dalsze wezbrania rzek, które mogą prowadzić do licznych podtopień. Możliwe jest utworzenie się fali wezbraniowej - ostrzegają służby wojewody małopolskiego.

Sprawdź prognozę dla twojego miasta i regionu. Kliknij!

PAP/IAR

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy