Reklama

Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 3:54

06:14 18:46

18:01 01:06

16°C
  • Zachmurzenie duże
  • Odczuwalna 15°C
  • Ciśnienie 1010 hPa
  • Wiatr W 11 km/h
44
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Dobra
pm 2.5
105% normy
pm 10
79% normy
Jutro 13°C 7°C
Niedziela 12°C 6°C

Ulewy na Kiusiu, ewakuacja ponad 1 mln ludzi

Ponad milionowi mieszkańców japońskiej wyspy Kiusiu władze poleciły w środę schronienie się w ośrodkach ewakuacji ze względu na groźbę osunięć ziemi z powodu ulewnego deszczu - poinformowała telewizja publiczna NHK.

W niektórych rejonach Kiusiu od piątku spadło do 1000 mm deszczu - tyle, co zwykle przez cały lipiec. W najbliższych godzinach meteorolodzy przewidują dalsze opady.

Polecenia ewakuacji wydano mieszkańcom prefektur Kagoshima i Miyazaki na południowym krańcu wyspy, najbardziej zagrożonych osunięciami ziemi. Ewakuować mają się m.in. wszyscy mieszkańcy miasta Kagoshima - 590 tys. osób.

Stacje telewizyjne pokazują wezbrane rzeki na Kiusiu, ale do środy wieczorem czasu miejscowego żadna nie wystąpiła z brzegów. Zgłoszono już kilka mniejszych osunięć ziemi. W jednym z nich lawina błotna porwała dwa samochody, ale ludzie nie odnieśli obrażeń.

Reklama

Premier Japonii Shinzo Abe polecił wojsku przygotowanie się do ewentualnych operacji ratunkowych. Reuters przypomina, że w lipcu 2018 roku premier był krytykowany za opieszałą reakcję rządu na powodzie i lawiny błotne, w których zginęło ponad 200 osób.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy