Reklama

Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 13:12

07:12 17:28

13:10 20:37

12°C
  • Pochmurno
  • Odczuwalna 13°C
  • Ciśnienie 1015 hPa
  • Wiatr SSW 9 km/h
35
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Dobra
pm 2.5
83% normy
pm 10
56% normy
Jutro 19°C 11°C
Piątek 16°C 11°C
Wczytywanie...
Wczytywanie...

Ulewy i wichury nad Polską. IMGW wydał ostrzeżenia

Gwałtowne ulewy na południu i na zachodzie kraju i wichury w regionach północnych - Polska zmaga się z niebezpiecznymi zjawiskami atmosferycznymi. Silny wiatr zrywał dachy i łamał drzewa, a po intensywnych opadach deszczu zalanych zostało wiele piwnic. Konieczna była interwencja strażaków. Niestety prognozy na najbliższe godziny nie są optymistyczne. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia przed intensywnymi opadami deszczu oraz wichurami, jak i te związane z wzrostem ostrzegawczym rzek.

Gwałtowne ulewy i wichury wyrządziły bardzo poważne szkody.  Rzecznik państwowej straży pożarnej Paweł Frątczak poinformował, że w wyniku nawałnic rannych zostało siedem osób, w tym dwóch  strażaków.

Reklama

W sumie służby interweniowały we wtorek 1700 razy. Najwięcej strat odnotowano w województwie mazowieckim oraz wielkopolskim. Silna wichura uszkodziła lub zerwała dachy na 49 budynkach, w tym na 29 budynkach mieszkalnych

- W województwach podkarpackim, małopolskim i śląskim, gdzie najintensywniej padało, strażacy wypompowywali wodę z zalanych piwnic i zabezpieczyli workami z piaskiem wiele budynków przed zalaniem. Z kolei w województwach mazowieckim, łódzkim i śląskim przede wszystkim usuwali powalone drzewa i konary - sprecyzował Frątczak.

Niepokojące prognozy

Niestety prognozy na najbliższe godziny nie są optymistyczne.  Synoptycy przewidują możliwość wystąpienia podobnych zjawisk atmosferycznych.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał odpowiednie ostrzeżenia. Dla województw północnych zostało wydane ostrzeżenie hydrologiczne trzeciego stopnia przed wzrostem stanów ostrzegawczych na wielu rzekach. Ma to związek z tak zwaną "cofką", która powstała na Zalewie Szczecińskim.

Z kolei w województwach południowych i częściowo centralnych mogą występować intensywne opady deszczu i silne podmuchy wiatru.

Sprawdź prognozę długoterminową na 25 dni

Sprawdź prognozę pogody godzina po godzinie dla wybranego miejsca

Sprawdź prognozę dla twojego miasta i regionu. Kliknij!

Planujesz wyjazd? Sprawdź prognozę pogody na najbliższy weekend!

Informacyjna Agencja Radiowa

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama