Reklama

Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Jutro 23:14

06:32 18:20

21:44 14:36

10°C
  • Bezchmurnie
  • Odczuwalna 7°C
  • Ciśnienie 1026 hPa
  • Wiatr E 17 km/h
31
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Dobra
pm 2.5
74% normy
pm 10
54% normy
Jutro 16°C 10°C
Czwartek 14°C 6°C

Ulewy, burze i podtopienia. Ostrzeżenia IMGW

We wtorek, w całym kraju będzie zachmurzenie duże. Wystąpią też opady deszczu - poinformował synoptyk meteorolog Jakub Gawron z IMGW. Instytut wydał już ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia. Największe ulewy możliwe są w nocy z wtorku na środę.

Suma opadów wyniesie około 20 litrów, a w centralnej i południowej Polsce miejscami nawet do 30-45 litrów na mkw. Najwięcej opadów wystąpi w rejonie województwa śląskiego i małopolskiego. - Tam właśnie suma opadów wyniesie 40-45 litrów wody na mkw. - prognozuje synoptyk.

Ostrzeżenia IMGW

Alerty IMGW w związku z ulewnymi opadami deszczu nie dotyczą jedynie województw: lubuskiego, lubelskiego oraz zachodniopomorskiego. W pozostałych regionach obowiązują alerty najniższego - pierwszego stopnia.

Z kolei najtrudniejsza sytuacja jest na Śląsku i w Małopolsce. W obu regionach obowiązują ostrzeżenia drugiego stopnia, a dla południowej części województwa śląskiego oraz południowo-zachodniej części Małopolski wydano najwyższe alerty. Synoptycy spodziewają się, że spadnie tam do 110 mm deszczu. Opady o największym natężeniu prognozowane są w nocy z wtorku na środę.

Reklama

Sprawdź: Aktualną prognozę znajdziesz w nowej aplikacji pogodowej Interii. Pobierz!

Burze i ulewy

We wschodniej połowie kraju spodziewane są burze, podczas których porywy wiatru mogą osiągnąć 60 km/h.

Strefa intensywnych opadów rozciągać się będzie od północy województwa podlaskiego, przez Warmię, Mazury, Kujawy, część Mazowsza, centralnej Polski, aż po południe kraju, począwszy od województwa dolnośląskiego, aż po Małopolskę i częściowo Podkarpacie. - Tak więc znaczny obszar kraju będzie objęty tymi opadami - zaznaczył synoptyk.

Temperatura maksymalna wyniesie od 14-15 stopni Celsjusza na krańcach południowych, do 20 stopni miejscami na zachodzie.

Wiatr we wschodniej połowie kraju będzie na ogół słaby; w zachodniej - umiarkowany, okresami dość silny i miejscami porywisty - na Wybrzeżu do około 60 km/h.

Lepsza pogoda od środy

Już od środy pogoda zacznie się zmieniać.

Niż, który kształtuje pogodę, odsunie się na wschód od Polski i stopniowo od zachodu Polska zacznie dostawać się pod wpływ klina wyżowego. To spowoduje, że zaczną pojawiać się przejaśnienia i zacznie się robić cieplej.


Sprawdź, czym oddychasz! Jakość powietrza w polskich miejscowościach --> kliknij!

Sprawdź prognozę pogody godzina po godzinie dla wybranego miejsca

Sprawdź prognozę dla twojego miasta i regionu. Kliknij!

Planujesz wyjazd? Sprawdź prognozę pogody na najbliższy weekend!

Zobacz prognozę długoterminową na 45 dni

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: burze nad Polską | podtopienia

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje