Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 21:26

05:31 17:53

07:19 21:24

14°C
  • Zachmurzenie duże
  • Odczuwalna 10°C
  • Ciśnienie 1008 hPa
  • Wiatr SW 20 km/h
26
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Dobra
pm 2.5
61% normy
pm 10
36% normy
Jutro 18°C 7°C
Sobota 14°C 5°C

Trudne warunki w polskich górach

Powyżej górnej granicy lasu w Bieszczadach od trzech dni obowiązuje trzeci - w pięciostopniowej, rosnącej skali - stopień zagrożenia lawinowego. Zawieje i zamiecie śnieżne sprawiają, że na Połoninie Wetlińskiej widoczność wynosi od kilku do 30 metrów. W Karkonoszach panują trudne warunki pogodowe - wieje silny wiatr, a widoczność w górach ograniczona jest do 30 metrów. Nadal obowiązuje trzeci stopień zagrożenia lawinowego. Natomiast w Tatrach cały czas obowiązuje czwarty, wysoki stopień zagrożenia lawinowego.

"Zagrożenie lawinowe dotyczy m.in. masywów połonin Caryńskiej i Wetlińskiej, Tarnicy, Małej i Wielkiej Rawki oraz Szerokiego Wierchu" - powiedział w niedzielę ratownik dyżurny bieszczadzkiej grupy GOPR Paweł Szopa.

W bieszczadzkich dolinach leży średnio 60 cm. Wieje słaby lub umiarkowany wiatr. Termometry, m.in. w Cisnej i Ustrzykach Górnych, pokazywały sześć stopni mrozu.

Z kolei w górnych partiach Bieszczad pokrywa śnieżna przekroczyła 100 cm. Miejscami zaspy mogą sięgać nawet trzech metrów. 

"Występujące tam zawieje i zamiecie śnieżne powodują, że na połoninach widoczność jest ograniczona od kilku do 30 metrów. Rano było tam 11 stopni mrozu, a wiatr wiał z prędkością 84 km/godz." - mówił Szopa.

Reklama

W Bieszczadach są trudne warunki turystyczne. Szlaki turystyczne są zawiane z niewidocznym ich przebiegiem; w wielu miejscach powstały zaspy.

"Warunki turystyczne w Karkonoszach bardzo trudne"

Szlaki turystyczne w Karkonoszach są nieprzetarte, oblodzone i z zaspami śnieżnymi sięgającymi 1,5 metra. Wieje północny wiatr o sile 20 metrów na sekundę; widoczność jest ograniczona do 30 metrów. 

Na Śnieżce jest 1,5 metra śniegu. Temperatura odczuwalna na najwyższym szczycie Karkonoszy w niedzielę wynosi minus 18 stopni Celsjusza. 

"Warunki turystyczne w Karkonoszach są bardzo trudne, apelujemy do wychodzących w góry o rozwagę. Trzeba też być wyposażonym w odpowiedni sprzęt" - powiedział dyżurny ratownik Grupy Karkonoskiej GOPR. 

W Karkonoszach nadal obowiązuje trzeci stopień zagrożenia lawinowego. Według komunikatu wydanego przez karkonoską grupę GOPR, w ciągu ostatniej doby spadło w Karkonoszach kolejne 15 cm świeżego śniegu, co powoduje utrzymanie wysokiego stopnia zagrożenia lawinowego. Ratownicy wskazują, że przy takich warunkach pogodowych wyzwolenie lawiny jest możliwe już przy małym obciążeniu na stromych stokach.

"W niektórych przypadkach możliwe jest samorzutne schodzenie średnich, a sporadycznie także dużych lawin" - podano.

Ponad dwa metry śniegu na Kasprowym Wierchu

Już ponad dwa metry sięga średnia pokrywa śniegu na Kasprowym Wierchu, a miejscami na szczytach utworzyły się nawet kilkumetrowe zaspy. Śniegu ciągle przybywa.

W górach panuje zamieć, a temperatura spadała tam do minus 14 stopni.

W Tatrach cały czas obowiązuje czwarty, wysoki stopień zagrożenia lawinowego. Oznacza to, że wyzwolenie lawiny jest prawdopodobne na licznych stromych stokach już przy małym obciążeniu dodatkowym. Możliwe jest samorzutne schodzenie licznych średnich, a często również dużych lawin.

Władze Tatrzańskiego Parku Narodowego zaprzestały pobierania opłat na wszystkich punktach wejściowych w Tatry i zalecają rezygnację z wędrówek.

Z uwagi na zagrożenie lawinowe w sobotę zostało zamknięte schronisko w Dolinie Kondratowej. Odcięte od świata są tez schroniska w Dolinie Pięciu Stawów Polskich, nad Morskim Okiem i w Dolinie Roztoki.


PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy