Reklama

Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 12:07

07:12 17:28

13:10 20:37

11°C
  • Pochmurno
  • Odczuwalna 12°C
  • Ciśnienie 1015 hPa
  • Wiatr SSW 9 km/h
35
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Dobra
pm 2.5
85% normy
pm 10
58% normy
Jutro 19°C 11°C
Piątek 16°C 11°C
Wczytywanie...
Wczytywanie...

Trudna sytuacja pogodowa. WOT w stanie gotowości w czterech regionach

Rzeki w Małopolsce wzbierają. Straż pożarna już teraz ma pełne ręce roboty, tymczasem synoptycy prognozują kolejne opady. Szef MON Mariusz Błaszczak zdecydował o podniesieniu w stan gotowości brygad Wojsk Obrony Terytorialnej na obszarach zagrożonych wstąpieniem podtopień.

168 razy interweniowali od północy strażacy w Małopolsce w związku ze zjawiskami pogodowymi. Jak powiedział rzecznik małopolskiej straży pożarnej, mł. bryg. Sebastian Woźniak, było to głównie usuwanie gałęzi i konarów drzew blokujących przejazd na drogach lokalnych.

Reklama

- Mamy też interwencje związane z wypompowywanie wody z zalanych piwnic i udrażnianiem przepustów drogowych - mówił Woźniak.

W związku z opadami, rzeki w Małopolsce wzbierają. We wtorek pogotowia przeciwpowodziowe zostały ogłoszone w Grybowie w związku z przekroczeniem stanów ostrzegawczych na Białej Tarnowskiej oraz w Oświęcimiu i Brzeszczach w związku z wezbraniami wód w rzekach Wisła i Soła. Synoptycy prognozują dalsze opady.

Czytaj również: Wezbrane rzeki na południu kraju. Przekroczone stany ostrzegawcze

"Apelujemy do żołnierzy WOT"

Szef MON Mariusz Błaszczak zdecydował o podniesieniu w stan gotowości brygad Wojsk Obrony Terytorialnej na obszarach zagrożonych wstąpieniem podtopień. W stanie gotowości są cztery brygady w południowo-wschodniej Polsce.

Rzecznik WOT płk Marek Pietrzak wyjaśnił, że chodzi o cztery brygady: lubelską, świętokrzyską, małopolską i śląską, które zostały postawione w stan gotowości we wtorek o godz. 16. - Oznacza to dla żołnierzy tych brygad, że ich powołanie w trybie natychmiastowego stawiennictwa może nastąpić w czasie krótszym niż 24 godziny - powiedział  Pietrzak.

Ponadto - jak dodał rzecznik WOT - w wymienionych brygadach, a także w brygadzie podkarpackiej i 6 Mazowieckiej (operująca na południowym Mazowszu) możliwa jest "aktywacja", w czasie do 12 godzin, pododdziałów logistycznych, obsług pomp, agregatów prądotwórczych i masztów oświetleniowych.

- Apelujemy do żołnierzy wspomnianych brygad, aby skorygowali swoje plany w związku z gotowością ich brygad - powiedział rzecznik WOT.  Wyjaśnił, że w województwach, w których postawiono w stan gotowości brygady WOT, w niektórych miejscach dopływów Wisły poziomy wód przekroczyły już stany ostrzegawcze.

PAP/INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje