Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 15:46

07:15 16:24

13:33 06:54

3°C
  • Słonecznie
  • Odczuwalna -5°C
  • Ciśnienie 1007 hPa
  • Wiatr NW 24 km/h
12
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Bardzo dobra
pm 2.5
28% normy
pm 10
15% normy
Jutro 1°C -3°C
Sobota 1°C -9°C

Tropikalne cyklony w Australii

Wybrzeże Australii pustoszą tropikalne cyklony Marcia i Lam. To pierwszy przypadek, kiedy dwie burze o tak wielkiej sile występują w tak bliskiej odległości od siebie.

Cyklon Marcia, któremu towarzyszą obfite opady deszczu, powodzie i silny sztorm, nawiedził stan Queensland. Został zakwalifikowany do najwyższej, 5 kategorii. Zdaniem meteorologów prędkość wiatru może osiągnąć nawet 285 kilometrów na godzinę. Służby ratunkowe i szpitale stanu Queensland zostały postawione w stan najwyższej gotowości.

Z kolei cyklon Lam zaatakował północne wybrzeże. Jest to teren słabo zaludniony, głównie przez rdzenne plemiona Aborygenów. Pierwotnie cyklon został zaklasyfikowany do 4 kategorii, ale po przemieszczeniu się w głąb kontynentu stracił na sile. Obecnie zaliczany jest do 3 kategorii, z prędkościami wiatrów przekraczającymi 200 kilometrów na godzinę.

Jak powiedział Phil Perkins z Biura Meteorologii w Darwin, to pierwszy przypadek w historii by dwa cyklony o tej sile występowały w tym samym czasie.

Mieszkańcy zagrożonych stanów zostali wezwani do pozostania w domach lub udania się do schronów przygotowanych przez służby ratunkowe. Władze ostrzegają, że żywioł może niszczyć nawet całe budynki.

Reklama

Informacyjna Agencja Radiowa

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy