Reklama

Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 15:00

07:14 17:26

14:10 21:37

19°C
  • Przeważnie słonecznie
  • Odczuwalna 18°C
  • Ciśnienie 1015 hPa
  • Wiatr W 20 km/h
21
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Bardzo dobra
pm 2.5
50% normy
pm 10
34% normy
Jutro 16°C 11°C
Sobota 15°C 7°C
Wczytywanie...
Wczytywanie...

Tornado w Meksyku. Żywioł porywał samochody

W rezultacie nagłego ataku tornada na meksykańskie miasto Acuna położone przy granicy z USA zginęło co najmniej 13 osób, a ponad 200 zostało rannych. Żywioł zaatakował w poniedziałek nad ranem, przewracał samochody i zniszczył setki domów. Tornada i powodzie wystąpiły także w USA.

Tornado było tak silne, że porywało samochody i ciskało je na ziemię lub na dachy domów kilkadziesiąt metrów dalej. Żywioł przewrócił i zniszczył autobus, który miał przewieźć dzieci do szkoły. 

Reklama

Ruben Moreira, gubernator stanu Coahuila, w którym położone jest miasto, powiedział dziennikarzom, że ofiary śmiertelne to 10 osób dorosłych i 3 dzieci. Jedno dziecko, uważane za zaginione, zostało wyrwane przez wichurę, razem z wózkiem, z rąk matki. 150 osób przewieziono do szpitala. Gubernator ostrzegł, że bilans ofiar może wzrosnąć.

Ocenia się, że co najmniej 800 domów w Acuna zostało uszkodzonych, lub całkowicie zniszczonych. Ściany i dachy budynków nie wytrzymywały naporu wichury. Ekipy ratunkowe przeszukują zniszczone domy, pod gruzami których mogą znajdować się dalsze ofiary.

"Nie jesteśmy przyzwyczajeni do takich zniszczeń. W historii naszego miasta, liczącego 110 lat, nie ma zapisów o takich tornadach" - powiedział burmistrz Acuny Evaristo Lenin Perez. Dodał, że większość ofiar śmiertelnych to ludzie, którzy przebywali na zewnątrz budynków.

Tornado, którego szybkość w porywach dochodziła do prawie 300 km/godz, zaatakowało wczesnym rankiem kiedy ludzie szykowali się do wyjścia do pracy.

Według rzecznika meksykańskiej Krajowej Służby Meteorologicznej, było to najsilniejsze tornado w Meksyku od co najmniej 15 lat. Władze zorganizowały tymczasowe schroniska dla osób, które pozostały bez dachu nad głową.

Liczące 125 tys. mieszkańców Ciudad Acuna położone jest w północno wschodniej części Meksyku, przy granicy z USA, naprzeciwko amerykańskiego miasta Del Rio, w stanie Teksas.

Teksas również nawiedziły tornada i powodzie. 12 osób uważanych jest za zaginione po nagłym wystąpieniu z brzegów rzeki Blanco w środkowej części tego stanu. Woda porwała i rozbiła o most duży pensjonat w Wimberley Valley, w którym znajdowało się co najmniej kilkadziesiąt osób. Rejon ten jest popularnym terenem wypoczynkowym i turystycznym.

Co najmniej 2 tys. Teksańczyków musiało szukać tymczasowego schronienia. Powodzie uszkodziły setki domów, niektóre z nich zostały zmyte z fundamentów i porwane przez wodę.

W Stanach Zjednoczonych potężny front burzowy, w którym występują gwałtowne opady deszczu i tornada rozciąga się od Zatoki Meksykańskiej do Wielkich Jezior.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy