Reklama

Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 4:54

07:12 17:29

18:00 07:47

14°C
  • Zachmurzenie duże
  • Odczuwalna 11°C
  • Ciśnienie 1002 hPa
  • Wiatr SSW 17 km/h
29
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Dobra
pm 2.5
71% normy
pm 10
47% normy
Jutro 10°C 4°C
Sobota 9°C 2°C

Toksyczne tornada po wybuchu wulkanu na Islandii

Rozpalona lawa, pył i lawiny błotne to nie wszystkie możliwe zagrożenia związane z erupcją wulkanu Bardarbunga na Islandii. Jak pisze portal livescience.com, w obłokach trującego dwutlenku siarki nad polem lawy Holuhraun, gdzie doszło do wybuchu pojawiły się... tornada. Jak podejrzewają naukowcy, mechanizm ich powstawania różni się od tego, z którym mamy do czynienia w czasie burzy.


Imponujące tornado sięgające około kilometra w górę zauważono na filmie wykonanym przez pracującą w podczerwieni, automatyczną kamerę. "Nigdy czegoś takiego nie widzieliśmy, to była dla nas duża niespodzianka" - mówi Fred Prata z Nicarnica Aviation w Kjeller w Norwegii, twórca kamery, która pozwoliła zarejestrować niezwykłe zjawisko.

Kamerę pierwotnie skonstruowano do monitorowania z samolotów chmur pyłu wulkanicznego. Eksperyment na Islandii to część procesu przystosowywania jej do monitorowania zagrożeń także na lądzie.

Obserwacja zjawisk nad wulkanem Bardarbunga wskazuje, że wulkaniczne tornada przypominają te, tworzące się w trakcie pożarów. Mechanizm ich powstawania istotnie różni się od tego, który stoi za niszczycielskimi tornadami, powstającymi w czasie burz.

Reklama

Zwykłe tornada powstają w warunkach zderzenia różnych mas powietrza, suchej i zimnej oraz zalegającej przy gruncie ciepłej i wilgotnej. Charakterystyczny lej pojawia się u podstawy chmur i chwilami sięga ziemi. Tornado ogniowe i prawdopodobnie też wulkaniczne pojawia się przy gruncie i stąd wirująca kolumna suchego rozgrzanego gazu rozszerza się w górę.

Islandzkie Biuro Meteorologiczne oficjalnie ostrzega przed tym zjawiskiem, nie używa jednak formalnie słowa tornado, pisze o "wietrznych anomaliach związanych ze zjawiskiem konwekcji termicznej". W związku z tym zagrożeniem poproszono naukowców i dziennikarzy, by wycofali się z rejonu erupcji.

Rozpalona lawa, wypływająca z pęknięcia w powierzchni wulkanu Bardarbunga od 28 sierpnia, pokryła już obszar około 19 kilometrów kwadratowych.

Grzegorz Jasiński

Sprawdź prognozę dla twojego miasta i regionu. Kliknij!

Sprawdź prognozę długoterminową na 16 dni

Sprawdź prognozę pogody godzina po godzinie dla wybranego miejsca

Planujesz wyjazd? Sprawdź prognozę pogody na najbliższy weekend!


RMF FM

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama