To przyda się w weekend w Tatrach. Meteorolodzy ostrzegają - pogoda zaskoczy turystów
Tatry w zimie stanowią nie lada atrakcje. Turyści muszą jednak pamiętać, że piękne widoki wiążą się z niemałym zagrożeniem. Dlatego jeśli wybieramy się na wycieczkę w ten weekend, lepiej sprawdźmy odpowiednio wcześniej pogodę. Jakie warunki czekają turystów na szlakach?
Wędrówka po Tatrach w zimie wymaga doświadczenia oraz umiejętności. Turyści powinni o tym pamiętać, zanim zdecydują się na wycieczkę, szczególnie w wyższych partiach gór. Właściwe przygotowanie oraz sprawdzenie pogody przed spędzeniem weekendu w Tatrach to niezbędne minimum, o którym trzeba pamiętać.
Temperatury w nadchodzący weekend będą wyjątkowo wysokie. W Zakopanem w sobotę termometry mogą pokazać nawet 10 st. C. W nocy temperatura może spadać do 5-6 st. C. W niedzielę będzie odrobinę chłodniej — zapowiadane jest 9 st. C. Turyści mogą również spodziewać się przejściowych opadów deszczu, a także sporego zachmurzenia.
W Dolinie Chochołowskiej będzie odrobinę chłodniej — w sobotę temperatura utrzyma się na poziomie 8 st. C., a w niedzielę 7 st. C. W nocy może spaść do 3-4 st. C. Tam również zapowiadane są opady deszczu. Podobne warunki będą także panować w Dolinie Kościeliska.
Z kolei nad Morskim Okiem temperatury osiągną od 3 do 4 st. C. Tam również będzie można spodziewać się przejściowych opadów deszczu. Najzimniej będzie w Dolinie Pięciu Stawów i na Kasprowym Wierchu. W sobotę temperatura spadnie do 1-2 st. C, a w niedzielę do 0-1 st. C. Można się również spodziewać co jakiś czas opadów śniegu. Zachmurzenie będzie przejściowe i jest szansa na przejaśnienia.
Jak możemy przeczytać na stronie Tatrzańskiego Parku Narodowego, na szlakach panują obecnie trudne warunki. Przez wysokie temperatury w wielu miejscach jest mokro i ślisko. Szczególnie niebezpiecznie może być na szlakach, które położone są w dolinkach — spływa tam woda oraz występuje grząska breja śnieżna. W niektórych miejscach można spodziewać się oblodzenia oraz głębokich zasp, które utworzone zostały przez wiatr. Ratownicy TOPR-u podkreślają, że na szlakach niezwykle ważne jest właściwe przygotowanie oraz ekwipunek — raki, czekany kaski, a na niższych szlakach raczki i kije trekkingowe.
Stopień zagrożenia lawinowego obecnie oceniono na umiarkowany. Na ogół pokrywa śnieżna jest dobrze związana, jednak na niektórych stokach jedynie umiarkowanie. Samoistne zejście lawiny jest mało prawdopodobne. Poniżej 1600 m n.p.m. śnieg robi się coraz bardziej mokry, a tym samym cięższy. Jego zwiększająca się masa może stanowić dodatkowe zagrożenie. Sytuacja może się dynamicznie zmieniać, dlatego polecamy przed wycieczką w góry dodatkowo sprawdzić najnowsze informacje, które aktualizowane są na stronie TOPR-u.