Reklama

Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 15:32

07:14 17:26

14:10 21:37

19°C
  • Słonecznie
  • Odczuwalna 18°C
  • Ciśnienie 1015 hPa
  • Wiatr WSW 20 km/h
21
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Bardzo dobra
pm 2.5
51% normy
pm 10
34% normy
Jutro 16°C 11°C
Sobota 15°C 7°C
Wczytywanie...
Wczytywanie...

Tajfun Rammasun nawiedził Filipiny. Wiatr osiąga prędkość do 160 km/h

Potężny tajfun Rammasun szaleje nad Filipinami. Żywioł łamie drzewa jak zapałki i zrywa linie energetyczne. Wiatr w porywach osiąga prędkość nawet do 160 kilometrów na godzinę. Mieszkańcy są przerażeni. W około 40 prowincjach odwołano zajęcia w szkołach. Tysiące ludzi musiały opuścić swoje domy.

Tajfun Rammasun zbliża się obecnie do stolicy kraju Manili. Część Filipin jeszcze  nie w pełni doszła do siebie po tajfunie Haiyan, który w zeszłym roku był przyczyną śmierci ponad 6 100 ludzi, a miliony pozostawił bez dachu nad głową.

Reklama

Pędzący z szybkością 130 km/godz. Rammasun uderzył w wyspę Rapu-Rapu i oczekuje się, że nad główną wyspą Luzon przejdzie w środę przed południem (o 6 rano czasu polskiego).

- Wiatr jest bardzo silny, bije w nas - powiedział w telewizyjnym wywiadzie Joey Salceda, gubernator prowincji Albay, gdzie uprawia się kokosy i ryż. Dodał, że spodziewa się raczej strat materialnych niż ofiar w ludziach. W Albay zarządzono ewakuację ludności z nisko położonych regionów wybrzeża oraz wsi narażonych na osunięcia ziemi. W portach utknęło niemal 6 tys. pasażerów promów, których żeglugę wstrzymano.

Uznany za tajfun trzeciej kategorii w pięciostopniowej skali

Rammasun został przez specjalistów uznany za tajfun trzeciej kategorii w pięciostopniowej skali, w której piąta kategoria jest najwyższą. Oczekuje się że przyniesie opady deszczu umiarkowane i intensywne, do 20 mm na godzinę w promieniu 500 km.

Jest to najsilniejszy z tajfunów od czasu Haiyan, który osiągnął kategorię piątą i zmiótł niemal wszystko na swojej drodze w środkowych Filipinach.

Rammasun może spowodować trzymetrowe fale przy brzegach - podało biuro meteorologiczne. Będzie to pierwszy od czterech lat sztorm uderzający w Manilę.

W około 40 prowincjach, miastach i gminach na wyspie Luzon, w tym w Manili, odwołano zajęcia szkolne. Odwołano również loty krajowe i międzynarodowe - poinformował Alexander Pama, szef filipińskiej agencji ds. klęsk żywiołowych.

Prezydent kraju Benigno Aquino poinformował, że siły zbrojne zostały postawione w stan alarmu, by "zminimalizować liczbę ofiar i uciążliwości dla ludzi".


Sprawdź prognozę dla twojego miasta i regionu. Kliknij!

Sprawdź prognozę długoterminową na 16 dni

Sprawdź prognozę pogody godzina po godzinie dla wybranego miejsca

Planujesz wyjazd? Sprawdź prognozę pogody na najbliższy weekend!


PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje