Powered byAccuWeather.com

Sprawdź

jakość powietrza!

»

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 1:27

5:39 17:49

7:1621:17

-3°C
 • Bezchmurnie
 • Odczuwalna -2°C
 • Ciśnienie 1010 hPa
 • Wiatr E 6 km/h
 • Dla biegaczy
  1

 • Dla reumatyków
  10

 • Dla astmatyków
  10

75
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Zanieczyszczone
pm 2.5
218% normy
pm 10
186% normy
Jutro 2°C -5°C
Czwartek 5°C -3°C
Wczytywanie...
Wczytywanie...

Tajfun Rammasun nawiedził Filipiny. Wiatr osiąga prędkość do 160 km/h

Potężny tajfun Rammasun szaleje nad Filipinami. Żywioł łamie drzewa jak zapałki i zrywa linie energetyczne. Wiatr w porywach osiąga prędkość nawet do 160 kilometrów na godzinę. Mieszkańcy są przerażeni. W około 40 prowincjach odwołano zajęcia w szkołach. Tysiące ludzi musiały opuścić swoje domy.

Tajfun Rammasun zbliża się obecnie do stolicy kraju Manili. Część Filipin jeszcze  nie w pełni doszła do siebie po tajfunie Haiyan, który w zeszłym roku był przyczyną śmierci ponad 6 100 ludzi, a miliony pozostawił bez dachu nad głową.

Reklama

Pędzący z szybkością 130 km/godz. Rammasun uderzył w wyspę Rapu-Rapu i oczekuje się, że nad główną wyspą Luzon przejdzie w środę przed południem (o 6 rano czasu polskiego).

- Wiatr jest bardzo silny, bije w nas - powiedział w telewizyjnym wywiadzie Joey Salceda, gubernator prowincji Albay, gdzie uprawia się kokosy i ryż. Dodał, że spodziewa się raczej strat materialnych niż ofiar w ludziach. W Albay zarządzono ewakuację ludności z nisko położonych regionów wybrzeża oraz wsi narażonych na osunięcia ziemi. W portach utknęło niemal 6 tys. pasażerów promów, których żeglugę wstrzymano.

Uznany za tajfun trzeciej kategorii w pięciostopniowej skali

Rammasun został przez specjalistów uznany za tajfun trzeciej kategorii w pięciostopniowej skali, w której piąta kategoria jest najwyższą. Oczekuje się że przyniesie opady deszczu umiarkowane i intensywne, do 20 mm na godzinę w promieniu 500 km.

Jest to najsilniejszy z tajfunów od czasu Haiyan, który osiągnął kategorię piątą i zmiótł niemal wszystko na swojej drodze w środkowych Filipinach.

Rammasun może spowodować trzymetrowe fale przy brzegach - podało biuro meteorologiczne. Będzie to pierwszy od czterech lat sztorm uderzający w Manilę.

W około 40 prowincjach, miastach i gminach na wyspie Luzon, w tym w Manili, odwołano zajęcia szkolne. Odwołano również loty krajowe i międzynarodowe - poinformował Alexander Pama, szef filipińskiej agencji ds. klęsk żywiołowych.

Prezydent kraju Benigno Aquino poinformował, że siły zbrojne zostały postawione w stan alarmu, by "zminimalizować liczbę ofiar i uciążliwości dla ludzi".


Sprawdź prognozę dla twojego miasta i regionu. Kliknij!

Sprawdź prognozę długoterminową na 16 dni

Sprawdź prognozę pogody godzina po godzinie dla wybranego miejsca

Planujesz wyjazd? Sprawdź prognozę pogody na najbliższy weekend!


Reklama

Reklama

Najlepsze tematy