Szykuje się prawdziwy atak zimy. Wiemy, kiedy nastąpi
Czeka nas gwałtowna zmiana pogody. Spadnie mnóstwo śniegu, a mrozy pojawią się praktycznie wszędzie. Synoptycy z IMGW zdradzają, kiedy do Polski wróci zimowa aura. Okazuje się, że część stycznia będzie jeszcze stosunkowo ciepła, jednak potem warunki gwałtownie się zmienią. Sprawdź, czego się spodziewać na początku roku.
Druga połowa grudnia okazała się znacznie cieplejsza, niż można było się spodziewać. Również w święta Bożego Narodzenia aura bardziej przypominała jesień niż zimę. Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW informuje jednak, że według najnowszych prognoz, czeka nas znaczne ochłodzenie. Nastąpi ono niedługo po Nowym Roku.
Jaka prognoza pogody jest najlepsza? Taka, która jest aktualizowana co 30 minut. Wypróbuj darmową aplikację Pogoda Interia. Zainstaluj z Google Play lub App Store
"Przed nami bardzo ciepła, jak na grudzień, wręcz wiosenna końcówka roku" - informuje Centrum Modelowania Meteorologicznego na swoim profilu w serwisie X.
Grudzień jest według specjalistów ukoronowaniem całego gorącego 2023 roku. IMGW twierdzi, że "za nami 9 cieplejszych niż zwykle w latach 1991-2020 miesięcy, do których dołączy grudzień". Okazuje się, że w mijającym roku tylko kwiecień i maj były chłodniejsze niż zwykle. Pozostałe miesiące były cieplejsze od normy.
Według synoptyków z IMGW, pierwszy tydzień nowego, 2024 roku będzie cieplejszy od średniej wieloletniej. W całej Polsce ma wystąpić dodatnia anomalia średniej temperatury powietrza względem lat 1991-2020.W niektórych miejscach kraju - między innymi na południu - anomalia może w tym okresie wynieść nawet 4,3, co oznacza że temperatury będą tam wyższe od średniej o 4,3 st. C.
Wygląda więc na to, że na początku roku cieplej będzie w całym kraju. Oprócz temperatur nie zabraknie też opadów, których również będzie więcej niż zazwyczaj. Śniegu będzie systematycznie przybywać. Jak informują synoptycy IMGW, w analizowanym okresie opady mogą wynieść od 85 proc. do nawet 229 proc. normy z lat 1991-2020. W pierwszym tygodniu roku w całej Polsce suma opadów może wynieść 12-22 mm.
Zobacz też: Jak długo będziemy oszczędzać na ogrzewaniu? Wiemy, kiedy do Polski powróci prawdziwa zima
Modele pogodowe wskazują na to, że pod koniec pierwszego tygodnia stycznia śnieg ma padać w całym kraju, a temperatury staną się coraz niższe. Drugi tydzień stycznia według modelu długoterminowego ECMWF EPS ma być wyraźnie chłodniejszy.
W drugim tygodniu stycznia temperatury w praktycznie całym kraju mogą być ujemne, możliwe że nawet przez całą dobę. Jak wynika z danych zaprezentowanych przez IMGW, w tym okresie anomalia średniej temperatury powietrza może wynieść od -0,8 na północy do nawet -4,8 na południu kraju.
To oznacza, że w drugim tygodniu stycznia w południowej części Polski termometry mogą pokazać o prawie 5 stopni Celsjusza mniej niż w analogicznym okresie. W przeważającej części kraju będzie o około 2 st. C chłodniej niż zazwyczaj.
Chociaż drugi tydzień stycznia ma być chłodniejszy niż zwykle, to nie oznacza, że tak już zostanie. Analizując model zaprezentowany przez IMGW można dostrzec, że następujący po nim trzeci tydzień tego miesiąca również będzie chłodny, ale już bardziej zbliżony do normy wieloletniej. Na południu może być chłodniej o 1,5 st. C.
Dla odmiany ostatni tydzień stycznia znów ma być cieplejszy. Na północy i południu temperatury mogą być nawet o około 3 stopnie Celsjusza wyższe niż zazwyczaj.
Czytaj: "Śnieg to narzędzie przemocy". Nie wolno rzucać się śnieżkami pod karą grzywny lub więzienia
Należy pamiętać, że prognozy długoterminowe obarczone są dużym ryzykiem, a ich sprawdzalność może być dosyć niska. Najlepiej sprawdzają się prognozy kilkudniowe, na najbliższe 3- 4 dni, dlatego warto śledzić aktualne doniesienia pogodowe.