Powered byAccuWeather.com
Nie chcesz zmoknąć?
Pobierz darmową aplikację
Weź parasol

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 6:41

7:39 15:24

0:361:00

-1°C
 • Przelotne opady śniegu
 • Odczuwalna -8°C
 • Ciśnienie 1021 hPa
 • Wiatr E 18 km/h
 • Dla biegaczy
  1
  Fatalne

  Lepiej nie wychodź z domu

 • Dla reumatyków
  7
  Neutralne

  Warunki pogodowe bez wpływu na występowanie dolegliwości

 • Dla astmatyków
  10
  Wyśmienite

  Idealna pogoda dla astmatyków

25
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Bardzo dobra
pm 2.5
59% normy
pm 10
42% normy
Jutro 0°C -4°C
Wtorek 0°C -6°C
Wczytywanie...
Wczytywanie...

Sztormowa pogoda na Wyspach. "Poruszają się łódkami"

Nadchodzący weekend możne utrudnić akcję niesienia pomocy na zalanych terenach Wielkiej Brytanii. Meteorolodzy ostrzegają, że w dwa dni możne spaść tyle deszczu, ile odnotowuje się w ciągu miesiąca.

 - Obawiam się, że będą musiała opuścić swój dom, a nie mam dokąd iść - mówi mieszkanka hrabstwa Somerset. Część tego terenu znajduje się pod wodą od miesiąca. Sprowadzone z Holandii olbrzymie pompy działają całą dobę, a mimo to rozlewisko widoczne jest nawet na zdjęciach satelitarnych z kosmosu.

Reklama

W niesienie pomocy zaangażowali się nawet piloci samolotów RAF-u. Dużej rozdzielczości zdjęcia wykonane przez nich podczas lotów rekonesansowych pomogą służbom ratowniczym na ziemi. 

Po ulicach można poruszać się łódkami

Z problemami borykają się także mieszkańcy wiosek zalanych przez Tamizę. Stało się to nie po raz pierwszy, ale jak twierdzą, nigdy tak wysoki poziom wody nie utrzymywał się tak długo. Ludzie pomagają sobie nawzajem. Dzielą się prowiantem i opiekują sąsiadami. Po ulicach zalanych terenów można poruszać się łódkami lub w specjalnych rybackich kombinezonach.

Choć podtopień nie można porównać z kontynentalnymi powodziami, rozlanie Tamizy jest dla ludzi niezwykle uciążliwe. Oznacza to, że maleć będą ceny nieruchomości. Jednocześnie można się spodziewać astronomicznego wzrostu składek ubezpieczeniowych. Niektóre posesje nie będą mogły być ubezpieczone w ogóle.

Woda to nie jedyny problem Brytyjczyków. Wczorajsze wichury pozrywały na Wyspach trakcje elektryczne. Prądu nadal nie ma ok. 16 tys. domostw. 

Meteorolodzy zauważają, że częstotliwość występowania sztormowej pogody i lejący praktycznie bez przerwy od dwóch miesięcy deszcz, są symptomami globalnego modelu zmian klimatycznych. Do podobnych zjawisk można zaliczyć arktyczną zimę, jaka dotknęła Stany Zjednoczone i znaczną huśtawkę temperatur rejestrowanych w kontynentalnej części Europy, w tym w Polsce.

Bogdan Frymorgen

Sprawdź prognozę dla twojego miasta i regionu. Kliknij!

Sprawdź prognozę długoterminową na 16 dni

Sprawdź prognozę pogody godzina po godzinie dla wybranego miejsca

Planujesz wyjazd? Sprawdź prognozę pogody na najbliższy weekend!
Dowiedz się więcej na temat: Wielka Brytania

Reklama

Reklama