Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 15:56

05:39 17:47

01:00 07:53

10°C
  • Słonecznie
  • Odczuwalna 8°C
  • Ciśnienie 1028 hPa
  • Wiatr W 18 km/h
17
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Bardzo dobra
pm 2.5
40% normy
pm 10
24% normy
Jutro 14°C 0°C
Piątek 15°C 2°C

Szkodliwy pył w całej Europie? Ten raport zapiera dech w piersiach

Prawie wszyscy mieszkańcy Europy oddychają zanieczyszczonym powietrzem. Najgorsza sytuacja panuje w naszej części kontynentu - wynika z analizy opublikowanej w brytyjskim "Guardianie". Powietrze w Polsce jest jednym z najgorszych na kontynencie, chociaż są kraje, w których zanieczyszczeń jest jeszcze więcej. Co roku z powodu chorób powodowanych przez wdychanie pyłu zawieszonego w Europie umiera kilkaset tysięcy osób.

Powietrze w większości europejskich krajów jest mocno zanieczyszczone szkodliwym pyłem zawieszonym. Z danych naukowych wynika, że normy są przekroczone niemal wszędzie, a w niektórych państwach nawet kilkukrotnie. Dotyczy to również Polski.

Jaka prognoza pogody jest najlepsza? Taka, która jest aktualizowana co 30 minut. Wypróbuj darmową aplikację Pogoda Interia. Zainstaluj z Google Play lub App Store

Reklama

Smog jest praktycznie wszędzie

Jak informuje "Guardian", 98 proc. mieszkańców Europy wdycha powietrze skażone pyłem PM2,5. Według naukowców na Starym Kontynencie mamy do czynienia z "poważnym kryzysem zdrowotnym", ponieważ praktycznie nie ma regionów, w których powietrze byłoby wolne od zanieczyszczeń.

Czytaj: Mama chłopca chorego przez smog apeluje do UE. "Stańcie po stronie dzieci"

Z analizy danych pozyskanych za pośrednictwem satelitów oraz ponad 1400 naziemnych stacji pomiarowych wynika, że prawie wszyscy Europejczycy żyją na terenach, na których przekroczone są poziomy zanieczyszczenia powietrza wyznaczone przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). Niemal dwie trzecie Europejczyków żyje na obszarach, w których jakość powietrza jest dwa razy gorsza od wytycznych WHO.

Najgorzej w naszej części Europy

Jak pisze "Guardian", najbardziej zanieczyszczone jest powietrze w Macedonii Północnej. Niemal dwie trzecie obywateli tego kraju oddycha powietrzem, które jest czterokrotnie gorsze od wytycznych WHO w kwestii pyłu zawieszonego PM2,5. Ponadto w czterech miejscach kraju - w tym w stolicy, Skopje - zanieczyszczenie powietrza przekracza normy nawet sześciokrotnie.

Sprawdź: Smog. Poznań piątym najbardziej zanieczyszczonym miastem na świecie

Z analizy danych wynika, że powietrze w Europie Wschodniej jest znacznie gorszej jakości od powietrza w Europie Zachodniej (z wyjątkiem części Włoch, gdzie miejscami zanieczyszczenia przekraczają normy czterokrotnie).

Niemal wszyscy mieszkańcy Serbii, Rumunii, Albanii, Macedonii Północnej, Słowacji, Węgier i Polski oddychają powietrzem, którego poziom zanieczyszczenia przekracza normy dwukrotnie. Ponad połowa ludności Macedonii Północnej i Serbii żyje na terenach, w których normy przekroczone są czterokrotnie.

Trucizna w płucach

Cytowany przez "Guardiana" prof. Roel Vermeulen z Uniwersytetu w Utrechcie, który kierował zespołem naukowców gromadzących dane, powiedział, że "wyraźnie widać, że niemal wszyscy w Europie oddychają niezdrowym powietrzem".

Informacje na temat zanieczyszczenia powietrza zebrali uczeni z Uniwersytetu w Utrechcie oraz ze szwajcarskiego Instytutu ds. Tropikalnych i Zdrowia Publicznego (TPH). Następnie przeprowadzili modelowanie pogodowe, by obliczyć średni roczny poziom pyłu zawieszonego PM2,5 w powietrzu.

Ciekawe: Działalność Grety Thunberg ma bardzo dobry wpływ na ludzi. Są na to dowody

Dane dotyczą 2019 roku, jednak według uczonych poziom zanieczyszczeń nie zmienił się znacząco od tego czasu. Zastrzegają jednocześnie, że na niektórych obszarach sytuacja mogła się zmienić, jeśli wdrożone tam zostały środki zaradcze. Jak pisze "Guardian" mimo wszystko jest to obecnie jedna z najdokładniejszych i najbardziej wszechstronnych publikacji dotyczących zanieczyszczenia powietrza w Europie.

Wszechobecny szkodliwy pył

Z dostępnych danych wynika z kolei, że najczystsze powietrze jest w północnej części kontynentu. W Szwecji nie ma obszarów, w których stężenie PM2,5 przekraczałoby dwukrotnie normy WHO, a na północy Szkocji stężenie pyłu jest nawet niższe od normy.

Zobacz: Smog w Dżakarcie. To najbardziej zanieczyszczone miasto na świecie

Niemal trzy czwarte Niemców oddycha powietrzem, w którym ilość pyłu zawieszonego przekracza normę dwukrotnie. Z kolei w Hiszpanii ten odsetek wynosi 49 proc. a we Francji: 37 proc. W Wielkiej Brytanii trzy czwarte mieszkańców oddycha powietrzem z ilością PM2,5 przekraczającą normę jedno- lub dwukrotnie.

Niemal 30 mln Europejczyków zamieszkuje obszary, na których stężenie pyłu zawieszonego przekracza normy czterokrotnie.

Morowe powietrze

Pył zawieszony PM2,5 to aerozole o mikroskopijnej średnicy (nie większej niż 2,5 μm), które powstają w wyniku między innymi spalania paliw kopalnych. Uważa się, że są to najbardziej szkodliwe dla człowieka zanieczyszczenia atmosferyczne.

Według wytycznych WHO średnie roczne stężenie PM2,5 nie powinno przekraczać 5 μm na metr sześcienny powietrza. Z opublikowanej przez "Guardiana" analizy wynika, że jedynie 2 proc. Europejczyków żyje na terenach, w których ta norma jest spełniana.

Naukowcy oceniają, że z powodu zanieczyszczenia powietrza pyłem zawieszonym co roku w Europie umiera ponad 300 tys. osób a według "Guardiana" ilość zgonów może sięgać nawet 400 tys. rocznie.

***

Czytaj także: 

Wybory 2023. Tak wypełnisz kartę wyborczą, by głos był ważny

Jak głosować poza miejscem zameldowania? Masz czas do 12 października 

Jak zagłosować za granicą? Nie wszędzie wystarczy dowód osobisty 

Sprawdź, czy jesteś w rejestrze wyborców. Bez tego nie oddasz głosu 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pogoda | smog | powietrze | zanieczyszczenie powietrza | Europa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy