Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Jutro 23:31

05:21 18:01

05:49 16:22

1°C
  • Mgła
  • Odczuwalna 2°C
  • Ciśnienie 1020 hPa
  • Wiatr SSE 4 km/h
27
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Dobra
pm 2.5
64% normy
pm 10
38% normy
Jutro 15°C 4°C
Sobota 17°C 4°C

Szklanka na drogach i silny wiatr. Polska zalana alertami

Ciężkie warunki wzmagają chaos komunikacyjny. W wielu miejscach Polski wstrzymano kursy pociągów. Synoptycy z IMGW ostrzegają również przed marznącymi opadami, które mogą powodować gołoledź. Kierowcy muszą zachować szczególną ostrożność, bo na drogach zrobi się ślisko. Wydano alerty pierwszego, drugiego, a nawet trzeciego stopnia dla kilkunastu województw. Sprawdź prognozę pogody na czwartek i dowiedz się, gdzie warunki będą najgorsze.

Zimowa aura obejmuje coraz większą cześć kraju. W dalszym ciągu najchłodniej jest na północnym wschodzie, jednak ciężkie warunki panują również w innych rejonach Polski. Z powodu marznącego deszczu i oblodzenia sieci trakcyjnej zawieszono przejazdy kolejowe niektórych linii regionalnych.

Jaka prognoza pogody jest najlepsza? Taka, która jest aktualizowana co 30 minut. Wypróbuj darmową aplikację Pogoda Interia. Zainstaluj z Google Play lub App Store

Reklama

Pociągi przegrywają z oblodzeniem

Jak informuje Interia, ze względu na ciężkie warunki pogodowe wstrzymano ruch pociągów na linii Warszawa-Gdańsk między Nasielskiem a Działdowem oraz na linii Warszawa-Białystok na odcinkach Wyszków-Ostrołęka i Małkinia-Sadowne. Nie kursują też pociągi relacji Chorzele-Ostrołęka.

Ze względu na trudne warunki pogodowe Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wystosował alerty pierwszego, drugiego, a także trzeciego stopnia dla łącznie 14 województw w całym kraju.

Ostrzeżenia dotyczące marznących opadów obowiązują północno-wschodniej części kraju. Alerty drugiego stopnia wydano dla województw:

  • pomorskiego (bez powiatu człuchowskiego);
  • warmińsko-mazurskiego (powiaty: ostródzki, iławski, nowomiejski, działdowski, nidzicki, elbląski oraz Elbląg);
  • kujawsko-pomorskiego (dla powiatów: tucholskiego, świeckiego, brodnickiego, grudziądzkiego oraz Grudziądza);
  • północno-wschodniej części mazowieckiego (powiaty: żuromiński, mławski, ciechanowski, przasnyski, ostrołęcki, Ostrołęka, makowski, pułtuski, wyszkowski, ostrowski, węgrowski, sokołowski, siedlecki, Siedlce, łosicki);
  • północnej części lubelskiego (powiaty bialski oraz Bielska Podlaska); większości podlaskiego.

Oprócz tego dla pozostałych części województw podlaskiego i warmińsko-mazurskiego obowiązują alerty pierwszego stopnia dotyczące marznących opadów.

Wietrznie na południu i w centrum

W dużej części kraju po południu i wieczorem powieje silny wiatr. Ostrzeżenia pierwszego stopnia obowiązują w województwach dolnośląskim, świętokrzyskim, większości łódzkiego, południowej części lubuskiego, mazowieckiego i wielkopolskiego, północnej części opolskiego, śląskiego i małopolskiego.

Na zachodzie alerty mają obowiązywać od południa, a bardziej w centrum od godz. 16:00 i 19:00. Na południu i zachodzie może wiać w porywach do 70 km/h. Z kolei w wyższych partiach Tatr porywy wiatru mogą osiągać prędkość do 100 km/h, a w Sudetach do 130 km/h. W górach możliwe zawieje i zamiecie śnieżne.

Niebezpieczne roztopy

Południowa część Polski w dalszym ciągu doświadcza wysokich temperatur. W wielu miejscach w związku z tym pojawiły się ostrzeżenia przed roztopami. Alerty drugiego stopnia wydano dla południowych części województw małopolskiego i śląskiego.

Sprawdź też: Tym razem zima szybko nie odpuści. Sprawdź, jak długo utrzyma się śnieg i siarczysty mróz

Ostrzeżenia trzeciego - najwyższego stopnia - obowiązują w części województwa dolnośląskiego, w powiecie karkonoskim i w Jeleniej Górze.

Mróz na północy, cieplej na południu

W ciągu dnia najchłodniej będzie na północnym wschodzie, a także w rejonie Zatoki Gdańskiej: tam termometry pokażą od -8 do -2 stopni Celsjusza. W pozostałej części kraju temperatury będą dodatnie i wyniosą około 3 st. C na Kujawach i Podhalu, 7 st. C na Ziemi Lubuskiej i w Małopolsce. Najcieplej będzie na Dolnym Śląsku, gdzie może być do 9 stopni Celsjusza.

Na Pomorzu Gdańskim może padać śnieg. Prognozowany przyrost pokrywy w tym rejonie może wynieść od 5 do 10 cm. W pozostałych częściach Polski możliwe opady deszczu lub deszczu ze śniegiem, a w górach śniegu

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pogoda | prognoza pogody | IMGW | opady | ślisko
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy