Powered byAccuWeather.com
Nie chcesz zmoknąć?
Pobierz darmową aplikację
Weź parasol

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 8:02

6:22 18:35

17:582:59

13°C
 • Pochmurno
 • Odczuwalna 12°C
 • Ciśnienie 1016 hPa
 • Wiatr WSW 9 km/h
 • Dla biegaczy
  9
  Wyśmienite

  Wyśmienita pogoda dla biegaczy

 • Dla reumatyków
  8
  Dobre

  Warunki atmosferyczne dobre, bardzo małe ryzyko bólu stawów

 • Dla astmatyków
  10
  Wyśmienite

  Idealna pogoda dla astmatyków

Warunki pogodowe powodują umiarkowaną aktywność komarów
16
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Bardzo dobra
pm 2.5
39% normy
pm 10
26% normy
Jutro 16°C 10°C
Poniedziałek 14°C 6°C
Wczytywanie...
Wczytywanie...

Sześć lat po białym szkwale. Żeglarze wciąż ignorują ostrzeżenia

Sześć lat temu nad Wielkimi Jeziorami Mazurskimi przeszedł biały szkwał, czyli nagły huraganowy wiatr, który wiał z szybkością około 130 kilometrów na godzinę.

Żywioł pochłonął 12 śmiertelnych ofiar. Najwięcej osób utonęło w Jeziorze Mikołajskim. Dlatego w tamtym rejonie od dwóch lat działa system sygnalizacji ostrzegawczej przed niebezpiecznymi zjawiskami pogodowymi.

Reklama

- Co z tego, że jest skoro ludzie go ignorują - mówi Jerzy Klawiński z miesięcznika "Żagle". - Tak jak Polacy lekceważą czerwone światło na przejściu dla pieszych i w nosie mają wyznaczone do przechodzenia miejsca, tak samo ignorują te sygnały na wodzie - dodaje dziennikarz.

Tymczasem jego zdaniem przy takim ostrzeżeniu czasami wystarczy zbliżyć się do brzegu i bezpiecznie przeczekać. - Taki świetlny sygnał musi nam się kojarzyć "Uwaga jest zagrożenie!"- zwraca uwagę Jerzy Klawiński.

Sześć lat temu ratownicy zwracali uwagę, że wielu uratowanych było pod wpływem alkoholu. - Pod tym względem nic się nie zmieniło. Nadal pływamy z promilami - mówi Jerzy Telak prezes WOPR.

- Ulubioną formą wypoczynku niektórych jest turystyka od portu do portu. Piwo w jednym porcie, kolejne piwa w następnych - tak często wygląda nasz relaks nad wodą - zwraca uwagę Jerzy Telak.

Biały szkwał to potoczne określenie nagłego, huraganowego wiatru. Może on uderzyć nawet kiedy niebo jest bezchmurne. Jego nazwa pochodzi stąd, że powoduje załamanie pokrytych białą pianą fal.

Nie widać wtedy granicy między wodą , a powietrzem.

Dowiedz się więcej na temat: Mazury | nawałnica | żeglarz

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama