Reklama

Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 2:51

06:17 18:41

08:36 19:55

7°C
  • Zachmurzenie małe
  • Odczuwalna 8°C
  • Ciśnienie 1026 hPa
  • Wiatr SSW 4 km/h
18
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Bardzo dobra
pm 2.5
44% normy
pm 10
31% normy
Jutro 20°C 6°C
Poniedziałek 22°C 9°C
Wczytywanie...
Wczytywanie...

Szalał halny. Największe zniszczenia w Zakopanem

Prawie 280 tys. zł na wypłatę pierwszych zasiłków celowych do 6 tys. zł przekazano gminom: Zakopane, Kościelisko i Grybów dla mieszkańców poszkodowanych przez halny. Minister finansów w poniedziałek uruchomił kolejne 150 tys. zł na zasiłki celowe.

Jak poinformowała Monika Frenkiel z Biura Prasowego Wojewody Małopolskiego, 240 tys. zł przekazano dla Zakopanego, 30 tys. zł dla Kościeliska i 7 tys. dla gminy Grybów.

Reklama

Największe zniszczenia żywioł wyrządził w Zakopanem; tam straty mieszkańców wyceniono na niemal 300 tys. zł. Gminy, które mogą się starać o dotacje z budżetu państwa na odtworzenie zniszczonej przez żywioł infrastruktury komunalnej, na razie nie oszacowały strat.

Pomoc dla mieszkańców wypłacana jest przez gminne lub miejskie ośrodki pomocy społecznej na podstawie wniosków poszkodowanych, którzy ponieśli straty w gospodarstwach domowych.

Potężne straty żywioł wyrządził w Tatrzańskim Parku Narodowym

Wiceburmistrz Zakopanego Wojciech Solik powiedział, że nie wszystkie wnioski mieszkańców o odszkodowanie będą rozpatrywane pozytywnie. - Zasiłki celowe na odbudowę zniszczeń trafią do tych rodzin, którym halny uszkodził domy. Wątpliwości budzą natomiast zniszczenia np. ogrodzeń lub wolnostojących garaży  - powiedział.

Halny, który wiał w południowej Małopolsce od 24 do 29 grudnia, uszkodził 195 dachów, linie energetyczne i kilkadziesiąt samochodów. Powalone drzewa spadły na wiele dróg. Strażacy interweniowali 639 razy.

Potężne straty żywioł wyrządził w Tatrzańskim Parku Narodowym. Wstępnie oszacowano, że wiatr przewrócił ok. 100 tys. metrów sześciennych drzew na terenie tego parku narodowego. W święta Bożego Narodzenia w Tatrach wiatr osiągał prędkość niemal 180 km na godzinę.

W sobotę najbardziej dotknięte przez żywioł Zakopane i sąsiednie Kościelisko odwiedził premier Donald Tusk.

PAP

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: halny | zniszczenia | pogoda

Reklama

Reklama