Reklama

Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 15:24

07:14 17:26

14:10 21:37

19°C
  • Słonecznie
  • Odczuwalna 18°C
  • Ciśnienie 1015 hPa
  • Wiatr WSW 20 km/h
21
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Bardzo dobra
pm 2.5
51% normy
pm 10
34% normy
Jutro 16°C 11°C
Sobota 15°C 7°C
Wczytywanie...
Wczytywanie...

Sytuacja pogodowa w Polsce. Najnowsze informacje

Po kilkudniowych intensywnych opadach deszczu sytuacja na południu kraju stabilizuje się. W ciągu ostatniej doby strażacy przeprowadzili ponad 500 akcji - poinformował w poniedziałek rzecznik komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Paweł Frątczak.

- Od czwartku w związku z burzami, silnymi opadami deszczu, wichurami i lokalnym gradobiciem strażacy interweniowali w sumie 2940 razy. W ciągu ostatniej doby mieliśmy ponad 500 interwencji, z czego ponad 280 dotyczyła opadów deszczu, głównie na Dolnym Śląsku - powiedział Frątczak.

Reklama

Poinformował, że w ciągu ostatniej doby w działaniach na terenie tego województwa uczestniczyło ponad 50 zastępów Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej. Działania ponad 260 strażaków polegały przede wszystkim na wypompowywaniu wody z zalanych budynków, monitorowaniu wałów przeciwpowodziowych oraz zabezpieczaniem budynków przed zalaniem.

Najtrudniejsza sytuacja panuje w powiecie kamiennogórskim

W całym kraju stan alarmowy na rzekach przekroczony jest na 35 wodowskazach, a na 51 - stan ostrzegawczy. - 21 stanów alarmowych i 22 stany ostrzegawcze dotyczą górnej i środkowej Odry - powiedział Frątczak.

Jak dodał, w woj. dolnośląskim najtrudniejsza sytuacja panuje w powiecie kamiennogórskim, jaworskim i jeleniogórskim. W poniedziałek rano nieprzejezdny był odcinek drogi wojewódzkiej nr 365 łączącej Jawor z Jelenią Górą, gdzie uszkodzony został przepust. Nieprzejezdny był również odcinek drogi krajowej w samej Jeleniej Górze. Utworzyło się tam rozlewisko" - powiedział Frątczak. Poinformował, że w powiecie kamiennogórskim w ciągu ostatniej doby ewakuowano pięć osób, w tym dwoje dzieci. Chodzi o miejscowości: Ciechanowice, Marciszów i Wieściszowice.

- Sytuacja na Dolnym Śląsku generalnie się poprawia - powiedział Frątczak.

Stan klęski żywiołowej obowiązuje na całym terytorium Czech

Rzecznik PSP poinformował, że polscy strażacy są także w stałym kontakcie ze stroną czeską.

- Czesi pomimo bardzo trudnej sytuacji, która ma tam miejsce, jak dotąd, nie zgłosili zapotrzebowania na udzielenie pomocy. My jesteśmy w stanie taką pomoc udzielić. Rozmawialiśmy ze stroną czeską. Cały czas prowadzimy monitoring po jednej i drugiej stronie. To samo dotyczy strony niemieckiej - powiedział Frątczak.

Stan klęski żywiołowej obowiązuje na całym terytorium Czech z wyjątkiem województwa pardubickiego. Trwa ewakuacja mieszkańców Pragi. Są już trzy ofiary powodzi. Na wałach przeciwpowodziowych pracuje dziesięć tysięcy strażaków i kilkuset żołnierzy. W Ujściu nad Labą ochotnikom pomagają więźniowie.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje