Powered byAccuWeather.com
Nie chcesz zmoknąć?
Pobierz darmową aplikację
Weź parasol

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 11:00

6:29 18:24

19:247:31

12°C
 • Słonecznie
 • Odczuwalna 12°C
 • Ciśnienie 1035 hPa
 • Wiatr WSW 15 km/h
 • Dla biegaczy
  7
  Bardzo dobre

  Bardzo dobra pogoda dla biegaczy

 • Dla reumatyków
  10
  Wyśmienite

  Warunki atmosferyczne nie stwarzają ryzyka bólu stawów

 • Dla astmatyków
  10
  Wyśmienite

  Idealna pogoda dla astmatyków

23
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Bardzo dobra
pm 2.5
56% normy
pm 10
39% normy
Jutro 19°C 11°C
Piątek 16°C 6°C
Wczytywanie...
Wczytywanie...

Sytuacja na Śląsku: Stan alarmowy tylko w jednym miejscu

Poziom wód w rzekach na terenie woj. śląskiego – choć jeszcze wysoki – nadal spada; sytuacja normalizuje się. W poniedziałek rano stan alarmowy był przekroczony tylko w jednym miejscu, a ostrzegawczy w dziewięciu. Wszędzie tendencja była spadkowa lub stabilna.

Jak podało Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Katowicach, w poniedziałek rano stan alarmowy przekroczony był jeszcze tylko w jednym punkcie pomiarowym: w Kozłowej Górze na rzece Brynica. Stan alarmowy wody przekroczony był tam o 17 cm, a poziom wody - w odniesieniu do poprzednich pomiarów - był stabilny.

Reklama

Z kolei stan ostrzegawczy był przekroczony w dziewięciu punktach pomiarowych: na Odrze w Krzyżanowicach, Chałupkach i Raciborzu-Miedoni, Wiśle w Goczałkowicach i Bieruniu Nowym, Pszczynce w Pszczynie i punkcie Mizerów-Borki, Liswarcie w punkcie Kule oraz na Brynicy w miejscowości o tej samej nazwie. W większości tych miejsc woda opadała, a w kilku tendencja była stabilna.

Obecnie prognozy meteorologiczne i hydrologiczne dla regionu są korzystne - ustały opady deszczu, a poziom wody systematycznie spada i się normalizuje.

Od rana w piątek do sobotniego wieczoru w całym regionie obowiązywało pogotowie przeciwpowodziowe wprowadzone przez wojewodę. Ponadto w kilku gminach i  pogotowie ogłosiły samorządy.

Jak poinformował PAP dyżurny z Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego, w ciągu ostatniej doby jednostki strażackie wciąż pracowały, choć liczba ich interwencji spada. Strażacy najczęściej pracowali przy wypompowywaniu wody z zalanych piwnic czy posesji. W ostatnich dniach zajmowali się też udrażnianiem przepustów i umacniali wały przeciwpowodziowe. 

Łódzkie: Pogotowie przeciwpowodziowe

Tymczasem w dwóch gminach województwa łódzkiego - Aleksandrów i Sulejów - obowiązuje alarm przeciwpowodziowy. Na pozostałym terenie - pogotowie przeciwpowodziowe, które w ubiegły piątek ogłosił wojewoda łódzki. Według synoptyków, sytuacja hydrologiczna w regionie się poprawia.

Jak poinformowała PAP Jolanta Kowalik-Gęsiak z Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Łodzi, w poniedziałek rano stan alarmowy został przekroczony na rzece Pilica w Sulejowie o 42 cm, na rzece Czarnej w Dąbrowie o 38 cm, na rzece Luciąża w Kłudzicach o 11 cm oraz na rzece Warta w Bobrach o 8 cm.

Według Kowalik-Gęsiak, porównując dane z godz. 6 rano i 7 rano, można zauważyć, że w ciągu godziny rzeka Pilica w Sulejowie przybrała o 2 cm, na pozostałych rzekach poziom wody opada.

W związku z sytuacją na rzekach wójt Gminy Aleksandrów wprowadził w niedzielę alarm przeciwpowodziowy dla sołectw: Siusice-Kolonia, Siusice, Ciechomin, Rożenek, Borowiec, Kotuszów, Dąbrowa, Dębowa Góra, Dębowa Góra-Kolonia, Taraska, Niewierszyn, Ostrów, Skotniki, Reczków Nowy, Wólka Skotnicka, Stara, Dąbrówka, Szarbsko, Sieczka. Alarm przeciwpowodziowy obowiązuje również w gminie Sulejów.

Nadal w województwie łódzkim obowiązuje pogotowie przeciwpowodziowe, które w ub. piątek wprowadził wojewoda Zbigniew Rau. W najbardziej zagrożonych rejonach przygotowano magazyny przeciwpowodziowe, na bieżąco monitorowany jest stan wałów przeciwpowodziowych oraz urządzeń hydrotechnicznych.

Według synoptyków, sytuacja hydrologiczna w Łódzkiem się poprawia.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama