Reklama

Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 17:48

07:16 15:30

23:59 14:03

1°C
  • Pochmurno
  • Odczuwalna -2°C
  • Ciśnienie 997 hPa
  • Wiatr WSW 11 km/h
38
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Dobra
pm 2.5
91% normy
pm 10
61% normy
Jutro 4°C 1°C
Poniedziałek 2°C -1°C

Sytuacja hydrologiczna w Polsce coraz lepsza. MAC uspokaja

Po intensywnych opadach deszczu sytuacja hydrologiczna w Polsce powoli się normalizuje. Na szczęście, ryzyko wystąpienia powodzie nie było tak duże, jak wcześniej prognozowano. Fala wezbraniowa na Wiśle przechodzi przez Wyszogród, a na Odrze przez Głogów.

Według stanu z godz. 8 obowiązuje jedno ostrzeżenie hydrologiczne 2-go stopnia dotyczące wzrostu stanu wody powyżej stanów ostrzegawczych wywołanych przemieszczaniem się fali wezbraniowej na Wiśle w woj. kujawsko-pomorskim.

Ministerstwo informuje, że zapowiadane są długotrwałe intensywne opady deszczu na południu i w centrum, które mogą powodować lokalne podtopienia. Na zachodzie, północy i południu silne burze mogą spowodować uszkodzenia sieci energetycznych.

Jak podało MAC, w czwartek o godz. 5 zanotowano przekroczenie stanu alarmowego na 9 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Wisły i na 2 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Odry, oraz przekroczenie stanu ostrzegawczego na 20 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Wisły i na 3 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Odry.

Reklama

Obecnie kulminacja fali wezbraniowej na Wiśle znajduje się w Wyszogrodzie. Dane wskazują, że wezbranie dociera do Kępy Polskiej, osiągając 642 cm (czyli około 100 cm mniej niż w 2010 roku).

Z kolei na Odrze sytuacja jest stabilna. Fala wezbraniowa znajduje się w rejonie Głogowa (Dolnośląskie), a stan alarmowy przekroczony jest o 31 cm.

Łączna aktualna pojemność powodziowa na zbiornikach znaczących dla ochrony przeciwpowodziowej wynosi 952,4 mln m3, natomiast średnia aktualna rezerwa powodziowa do wykorzystania wynosi 146 proc. wymaganej rezerwy powodziowej.

W województwie mazowieckim w środę wojewoda zwrócił się do ministra ON o skierowanie sił i środków do Wyszogrodu w celu udzielenia pomocy przy ewakuacji ludzi i zwierząt. Wsparcia udzieli konwój: 10 żołnierzy, dwa zestawy niskopodwoziowe, dwa pływające transportery samobieżne.

Trwa wzmacnianie wałów w Płocku (osiedle Borowiczki na odcinku od pompowni do granic miasta). Na ul. Gmury i Nadwiślańskiej układano worki z piaskiem.

Wyprzedzająco obniżono poziom wody na zbiorniku we Włocławku. Ze względu na obniżenie poziomów wody zmniejszyła się powierzchnia podtopień użytków na terenie pow. radomskiego (około 60 ha na terenie m. Mniszek, Wymysłów, Podulek i Ryków).

Lokalne podtopienia

Lokalne podtopienia występują na terenie pow. zwoleńskiego (m. Lucimia i Borowiec) i lipskiego (gm. Chotcza, Solec n. Wisłą). Woda zalała pomieszczenia Komisariatu Rzecznego Policji w Warszawie. Obiekt zabezpieczony został folią i workami z piaskiem. Stwierdzono przesiąkanie śluzy w Porcie Czerniakowskim (sytuacja nie stwarza zagrożenia, miejsce pod stałym nadzorem).

W woj. kujawsko-pomorskim wojewoda przesłał do gmin i powiatów zalecenia dotyczące uruchomienia całodobowych dyżurów, dyspozycyjności osób funkcyjnych, sprawdzenia magazynów powodziowych oraz informowania ludności o ewentualnym zagrożeniu. Na terenie województwa zidentyfikowano najbardziej zagrożone miejscowości i odcinki obwałowań.

Fala kulminacyjna nie będzie zagrażała mieszkańcom

W woj. lubuskim, w ocenie WCZK fala kulminacyjna nie będzie zagrażała mieszkańcom. Mogą wystąpić lokalne podtopienia łąk, pól i nieużytków rolnych.

W Lubelskiem odwołano ewakuację ludności i mienia z części obszaru gm. Łaziska i Wilków. Na terenie Krasnegostawu, gm. Stężyca, Rudnik, Żółkiewka, Izbica i Łopiennik Górny oraz pow. ryckiego i świdnickiego występują lokalne podtopienia.

W woj. świętokrzyskim odwołano wszystkie alarmy powodziowe, ale nadal prowadzony jest monitoring i trwa akcja szacowania strat.

W Małopolsce trwa usuwanie skutków sytuacji pogodowej m.in. na terenie m. Nowy Sącz trwa odbudowa wyrwy na uszkodzonym wale Dunajca. Na terenie województwa nadal ewakuowanych pozostaje 38 osób.


Sprawdź prognozę dla twojego miasta i regionu. Kliknij!

Sprawdź prognozę długoterminową na 16 dni

Sprawdź prognozę pogody godzina po godzinie dla wybranego miejsca

Planujesz wyjazd? Sprawdź prognozę pogody na najbliższy weekend!


PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy