Reklama

Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 7:48

04:57 20:27

23:47 14:34

18°C
  • Przeważnie słonecznie
  • Odczuwalna 20°C
  • Ciśnienie 1009 hPa
  • Wiatr N 4 km/h
11
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Bardzo dobra
pm 2.5
26% normy
pm 10
21% normy
Jutro 22°C 13°C
Wtorek 23°C 14°C

Synoptyk o burzach: Tam sytuacja najgroźniejsza

Burze z intensywnymi opadami deszczy nawiedzą w sobotę wieczorem głównie wschodnią połowę kraju - poinformował synoptyk IMGW Jakub Gawron. Dodał, że w nocy pogoda się nieco poprawi, ale mogą wystąpić lokalne mgły.

- Burze możliwe również są w pasie od pomorza wschodniego po ziemie łódzką. Tam obowiązują ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia - zaznaczył Gawron.

Tam sytuacja najbardziej groźna

- Ostrzeżenia drugiego stopnia o silnym deszczu z burzami obowiązują dla województwa warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, mazowieckiego, części świętokrzyskiego i części lubelskiego. Tam sytuacja jest najbardziej groźna. Prognozujemy, że w ciągu dnia może tam spaść nawet miejscami do 50-60 litrów wody na metr kwadratowy - tłumaczył synoptyk.

Według prognoz nieco lepsza sytuacja będzie we wschodniej połowie województwa lubelskiego, podkarpaciu oraz na wschodzie woj. małopolskiego. - Tam obowiązują ostrzeżenia o silnym deszczu z burzami pierwszego stopnia. Sumy opadów prognozowane są nieco mniejsze, bo do 40 mm. Podobnie jest w części północno wschodniej woj. łódzkiego, gdzie opady deszczu mogą dochodzić do 35 mm - podkreślił.

Reklama

- Oprócz tego mamy ostrzeżenia o burzach, które obowiązują do godzin wczesnowieczornych dla województwa pomorskiego i kujawsko pomorskiego. Tam spodziewamy się burz z opadami deszczu do 30 mm, a lokalnie do 40 mm z porywami wiatru do 75 km/h. Lokalnie może pojawić się grad - zaznaczył.

Synoptyk wskazał, że w całym obszarze objętym ostrzeżeniami porywy wiatru nie powinny przekraczać 70 km/h. - Porywy wiatru nie będą w sobotę dominującym zjawiskiem. Największy problem przysparzać nam będzie opad deszczu - ocenił.

W nocy spokojniej, ale uwaga na mgły

Poinformował również, że w nocy sytuacja pogodowa będzie się nieco poprawiać. - Z godziny na godzinę burze będą zanikać. Ostrzeżenia obowiązują najpóźniej do północy, więc w pierwszej połowie nocy sytuacja powinna nam się nieco ustabilizować i poprawić - podał.

Wyjawił, że w nocy mogą wystąpić lokalnie mgły. - Wilgoci jest sporo, więc spodziewamy się, że lokalnie będą tworzyć się mgły, które nie powinny być długotrwałe, ale widzialność w mgłach będzie ograniczona do 300 metrów - powiedział.

Temperatura w nocy będzie wynosić od 13 st. C. na zachodzie kraju do 17 st. C. na północnym wschodzie. - Chłodniej jedynie będzie w obszarach podgórskich - od 9 do 11 stopni Celsjusza - przekazał.

- Najładniejsza pogoda w nocy będzie na zachodzie i południowym zachodzie, tam prognozujemy zachmurzenie małe i umiarkowane, na pozostałym obszarze kraju zachmurzenie będzie na ogół duże z przelotnymi opadami deszczu - dodał.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL