Reklama

Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 11:00

07:25 16:12

14:27 07:01

1°C
  • Pochmurno
  • Odczuwalna -7°C
  • Ciśnienie 1004 hPa
  • Wiatr W 30 km/h
39
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Dobra
pm 2.5
94% normy
pm 10
70% normy
Jutro 1°C -3°C
Czwartek 1°C -4°C
Wczytywanie...
Wczytywanie...

Synoptyk IMGW: W weekend najzimniej od dawna

- Nadchodzący weekend będzie najzimniejszym od dawna. Temperatury spadną nawet do -20 st. C. Od środowego wieczoru do czwartkowego popołudnia w górach spadnie nawet 30 cm śniegu, a prędkość wiatru może osiągnąć 120 km/h - ostrzega rzecznik i synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Grzegorz Walijewski.

Intensywnych opadów śniegu mogą się spodziewać mieszkańcy południowo-zachodniej części kraju - zaznacza synoptyk IMGW. W województwach: lubuskim, dolnośląskim, opolskim, śląskim oraz częściowo w małopolskim w środę wieczorem i w nocy spodziewany jest przyrost pokrywy śnieżnej od 15 do 25 cm, a w wyższych partiach gór nawet do 30 cm. Spodziewane są tam bardzo złe warunki. Wzrosnąć może również zagrożenie lawinowe.

Reklama

Dodatkowo w Sudetach i na Przedgórzu Sudeckim, wysoko w górach, powieje do 120 km/h. W niższych partiach prędkość wiatru osiągnie ok. 65 km/h.

- To będzie powodowało zamiecie śnieżne. Z kolei w zachodniej, północnej, centralnej i południowo-zachodniej części kraju ślisko będzie na drogach i chodnikach. Uważać muszą więc zarówno piesi, jak i kierowcy - mówi Grzegorz Walijewski.

"Wkroczy chłód ze Wschodu"

W czwartek wskazania termometrów nie powinny spowodować większych zagrożeń. W dzień maksymalnie od -5 st. na Podhalu, do 2 st. na Pomorzu Zachodnim, a 3 st. nad samym morzem. W górach i na terenach podgórskich prognozowany śniegu przybędzie o ok. osiem cm.

- W nocy z czwartku na piątek wkroczy chłód ze Wschodu. Temperatura minimalna od -15 st. na Suwalszczyźnie i Podlasiu, -14 st. w dolinach karpackich, -7 st. w centrum, -2 st. na północnym zachodzie oraz 1 st. lokalnie na wybrzeżu. Miejscami przelotne opady śniegu, a na zachodnim Wybrzeżu deszczu ze śniegiem - informuje synoptyk IMGW.

W piątek zachmurzenie ma być przeważnie duże, w związku z czym mogą pojawić się przelotne opady śniegu. W województwie pomorskim i na terenach podgórskich spodziewany jest przyrost pokrywy śnieżnej o pięć cm. Termometry maksymalnie wskażą od -12 st. na Suwalszczyźnie i Podhalu, -4 st. w centrum i 1 st. na Pomorzu Zachodnim.

Od czwartku do piątku wiatr wysoko w górach osiągnie w porywach do 80 km/h.

Prawdziwe mrozy

Nadchodzący weekend, jak podkreśla synoptyk IMGW, będzie najzimniejszym weekendem od dawna. Z piątku na sobotę temperatury spadną do -19 st. na wschodzie i w dolinach karpackich, -6 st. wskażą w centrum i ok. -2 st. na Pomorzu, nad samym morzem ok. 0 st.

W sobotę i niedzielę maksymalna temperatura osiągnie od -11 st. na Suwalszczyźnie do -5, -3 st. w centrum, a 0 st. na Pomorzu. Nad samym morzem wartości powyżej zera.

Noc z niedzieli na poniedziałek na wschodzie i północnym-wschodzie oraz w górach mroźna - temperatury od -20 do -17 st.

W poniedziałek nadejdzie ocieplenie - na Suwalszczyźnie -9 st., w Karpatach -8 st., a w centrum -1 st. Nad morzem 3 st. powyżej zera.

Sprawdź, czym oddychasz! Jakość powietrza w polskich miejscowościach --> kliknij!

Aplikacja Weź parasol - pogoda już cię nie zaskoczy

Sprawdź prognozę pogody godzina po godzinie dla wybranego miejsca

Sprawdź prognozę dla twojego miasta i regionu. Kliknij!

Planujesz wyjazd? Sprawdź prognozę pogody na najbliższy weekend!

Zobacz prognozę długoterminową na 45 dni

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama