Reklama

Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 19:22

07:16 15:30

23:59 14:03

1°C
  • Pochmurno
  • Odczuwalna 0°C
  • Ciśnienie 998 hPa
  • Wiatr SW 7 km/h
42
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Dobra
pm 2.5
100% normy
pm 10
68% normy
Jutro 4°C 1°C
Poniedziałek 2°C -1°C

Świnoujście: Po ostatnich sztormach plaża szersza o 30 metrów

O 30 metrów poszerzyła się po ostatnich sztormach plaża w Świnoujściu (woj. zachodniopomorskie), i tak uznawana za najszerszą na polskim wybrzeżu - poinformował w czwartek rzecznik tamtejszego magistratu Robert Karelus. Jej szerokość dochodzi teraz do blisko 200 m.

Jesienne i zimowe sztormy nanoszą na plażę piasek, powiększając ją. Zwykle w ciągu roku plaża w Świnoujściu "rośnie" o 40-50 centymetrów, ale po ostatnich sztormach jest to aż 30 metrów. Tak duży przyrost plaży jest sporym zaskoczeniem - ocenił Karelus.

Plaża w Świnoujściu ma cztery kilometry długości, a jej szerokość sięga miejscami prawie 200 m. Nie wiadomo jednak, jak długo turyści będą mogli cieszyć się z nowego, naniesionego podczas sztormów czystego i drobnego piasku. Morze i tak zabierze część piasku z powrotem, a plaża skurczy się o kilka metrów. Karelus zapewnił jednak, że wciąż będzie szersza przynajmniej o kilkanaście metrów.

Reklama

Plażę "pomógł" poszerzyć przede wszystkim grudniowy orkan Ksawery, który obszedł się łaskawie ze Świnoujściem i miasto nie ucierpiało podczas nawałnicy. Prawdopodobnie morze oddało po prostu świnoujskiej plaży piasek zabrany wcześniej z sąsiednich plaż. 

Poszerzenie plaży ma też wymiar ekonomiczny - oznacza bowiem nowe tereny inwestycyjne. W miejscu, gdzie dziś buduje się hotele, jeszcze kilkadziesiąt lat temu była jedynie promenada z widokiem na morze - poinformował Karelus.


Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL