Świętokrzyskie: Uszkodzony wał na Wiśle w Sulejowie
Wał na Wiśle w Sulejowie (województwo świętokrzyskie) został w nocy uszkodzony. Woda zalała uprawy, ale nie zagraża mieszkańcom. W Sandomierzu Wisła przekroczyła o 1,5 metra stan alarmowy.
Sytuacja jest stabilna - poinformowano w Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego (WCZK) w Kielcach.
Jak powiedział Krzysztof Bartosz z WCZK, po przerwaniu wału woda zalała ok. 65 ha upraw pomiędzy miejscowościami Wesołówka i Dorotka w gminie Tarłów (pow. opatowski).- "Ze względu na tzw. cofkę z Wisły na kanale Ożarów, podtopienia mogą też wystąpić w położonych niżej terenach miejscowości Nowe i Maruszów, w gminie Ożarów, także w powiecie opatowskim - dodał.
W nocy Wisła w Sandomierzu osiągnęła poziom 760 cm - przekraczała stan alarmowy o 1,5 metra. - Na wodowskazie obserwujemy wahania poziomu wody, która powoli opada. Trudno tu mówić o fali powodziowej, to raczej kumulacja wody na Wiśle, która będzie się utrzymywała w regionie przez ok. dobę - tłumaczył Bartosz.
W nocy wały wiślane, m.in. w sandomierskiej dzielnicy Koćmierzów, monitorowali strażacy, żołnierze i policjanci - zmobilizowano ponad 500 osób.
Wisła w Sandomierzu płynie powyżej stanu alarmowego od rana w niedzielę. Poziom alarmowy rzeka przekracza także w Zawichoście oraz w Annopolu, wzdłuż granicy woj. świętokrzyskiego i lubelskiego - tam poziom wody nadal rośnie.
Z kolei w Karsach i w Szczucinie na granicy woj. świętokrzyskiego i Małopolski, gdzie także przekroczony jest stan alarmowy, poziom wody opada.
Powyżej stanu alarmowego utrzymuje się woda w dopływach Wisły w woj. świętokrzyskim - na Krzywiniance w Koprzywnicy oraz na Czarnej Staszowskiej w Połańcu. Czarna w Staszowie i Rakowie oraz jej dopływie - Łagowianka w miejscowości Mocha - przekraczają stan ostrzegawczy; poziom wody w tych miejscach obniżył się.
Stan alarmowy przekracza także Bobrza w kieleckiej dzielnicy Słowik, Czarna Nida w Morawicy oraz Kamienna - w Bzinie i Wąchocku. Stan ostrzegawczy przekroczony został na Wiernej Rzece w Bocheńcu i Nidzie w Pińczowie.
Alarmy powodziowe nadal obowiązują w gminach: Połaniec (pow. staszowski), Iwaniska (pow. opatowski), Bejsce (pow. kazimierski), Wąchock (pow. starachowicki), Tarłów i Ożarów (pow. opatowski), Opatowiec (pow. kazimierski) oraz w całym powiecie buskim i sandomierskim. W siedmiu gminach obowiązują pogotowia przeciwpowodziowe. Gwałtowne ulewy, które przechodziły nad regionem głównie w sobotę, spowodowały w wielu miejscowościach zalanie upraw rolnych. Woda podtopiła też piwnice w domach i budynkach gospodarczych.
Sprawdź prognozę dla twojego miasta i regionu. Kliknij!
Sprawdź prognozę długoterminową na 16 dni
Sprawdź prognozę pogody godzina po godzinie dla wybranego miejsca
Planujesz wyjazd? Sprawdź prognozę pogody na najbliższy weekend!