Reklama

Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 19:33

07:16 15:30

23:59 14:03

1°C
  • Pochmurno
  • Odczuwalna 0°C
  • Ciśnienie 998 hPa
  • Wiatr SW 7 km/h
42
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Dobra
pm 2.5
100% normy
pm 10
68% normy
Jutro 4°C 1°C
Poniedziałek 2°C -1°C

"Święto drzewa" w arboretum - jesień w lesie nie jest nudna

Kilkadziesiąt gatunków drzew i ich owoców mogli zobaczyć uczestnicy "Święta drzewa" zorganizowanego w sobotę w arboretum w Kudypach pod Olsztynem. Leśnicy opowiadali o różnych gatunkach drzew i krzewów i starali się przekonać gości, że jesień w lesie nie jest nudna.

Uczestnicy "Święta drzewa" w arboretum w Kudypach mogli zobaczyć gatunki pospolite i powszechnie znane jak klon, dąb czy jarzębiny ale też zobaczyć np. mało znanego derenia, którego owoce doskonale nadają się na nalewki, aralie czy egzotyczne odmiany orzechów (turecki, mandżurski).

Jak powiedział jeden z leśników, egzotyczne gatunki drzew już po pierwszych tegorocznych przymrozkach straciły wszystkie liście, które opadły zanim zdążyły zżółknąć.

Leśnicy starali się przekazać uczestnikom spotkania (były to osoby starsze i rodziny z dziećmi, w sumie ok. 60 osób), że jesień w lesie nie musi być nudna i smutna. Zainteresowanie wśród zwiedzających zrobiło z pozoru mało reprezentacyjne o tej porze roku drzewo szerokolistnej magnolii. Jej opadłe ciemne liście okazały się tak grube i mięsiste, że aż trudno je było przerwać. Jak powiedział jeden z leśników, w Azji w liście tego typu zawija się jedzenie.

Reklama

Arboretum w Kudypach pod Olsztynem utworzono w 1989 roku. Co roku odwiedza to miejsce ok. 12 tys. ludzi, z roku na rok ta liczba rośnie. Arboretum kilka razy w roku organizuje otwarte imprezy, a za poszerzanie kolekcji dendrologicznej leśnicy otrzymali w tym roku nagrodę "Czarodziejskiego Drzewa".

PAP
Dowiedz się więcej na temat: jesień | las | pogoda

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama