Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 5:36

04:15 21:01

23:44 07:43

14°C
  • Zachmurzenie duże
  • Odczuwalna 14°C
  • Ciśnienie 1020 hPa
  • Wiatr N 7 km/h
9
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Bardzo dobra
pm 2.5
21% normy
pm 10
12% normy
Jutro 30°C 18°C
Czwartek 31°C 18°C

Susza w Polsce. W prawie całym kraju najwyższe zagrożenie pożarowe

Prawie wszystkie lasy na obszarze Polski objęte są w poniedziałek trzecim, najwyższym stopniem zagrożenia pożarowego - wynika z mapy opublikowanej na stronie Instytutu Badawczego Leśnictwa. Na dwóch obszarach - na Pomorzu i Mazurach - utrzymuje się średni poziom zagrożenia.

Z mapy wynika, że niższy stopień zagrożenia jest jedynie w lasach na wybrzeżu nadmorskim pomiędzy Lęborkiem a Darłowem oraz na Mazurach w okolicach Olecka.

Instytut Badawczy Leśnictwa poinformował, że duże zagrożenie pożarowe w lasach, spowodowane suszą i utrzymujące się od wielu tygodni, sprzyja łatwej inicjacji ognia. Jako dodano, w ponad 50 proc. miejsc pomiaru ściółki, jej wilgotność spadła do rzadko notowanego poziomu wynoszącego 6-8 proc.

Wróci zakaz wstępu do lasów?

IBL przekazał ponadto, że jeżeli przez kilka dni utrzyma się dotychczasowa pogoda, leśnicy zgodnie z przepisami będą zmuszeni zakazać wstępu do lasów. Zaapelował również o zachowanie wzmożonej ostrożności podczas przebywania w lesie, jak i w czasie przejazdów przez tereny leśne, a także w ich sąsiedztwie.

Reklama

W piątek Lasy Państwowe Poinformowały, że Nadleśnictwo Świeradów (woj. dolnośląskie) w części zarządzanego terenu - jako pierwsze z nadleśnictw w kraju - wprowadziło zakaz wstępu do lasu. Ma to związek z suszą i pożarami, jakie wybuchają w kompleksach leśnych.

Także na Mazowszu już pięć nadleśnictw wprowadziło zakaz wstępu do lasu z uwagi na wysokie zagrożenie pożarowe. W niedzielę obostrzenie wydało Nadleśnictwo Ostrów Mazowiecka, w poniedziałek - Płońsk, Pułtusk, Sokołów i Wyszków. Zakazy obejmują obszar ponad 80 tys. ha gruntów leśnych.

Prognoza zagrożenia pożarowego jest wykonywana w 42 strefach prognostycznych, na podstawie pomiarów wilgotności ściółki sosnowej, wilgotności względnej powietrza oraz opadów i określa możliwość wystąpienia pożaru w dniu jej wykonania. Pomiary meteorologiczne prowadzone są dwa razy dziennie w kilku miejscach każdej ze stref. Prognozy są sporządzane przez Lasy Państwowe w okresie zagrożenia pożarowego - od 1 marca do 30 września.

PAP/INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama