Reklama

Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 7:04

04:14 21:01

15:26 01:44

21°C
  • Słonecznie
  • Odczuwalna 22°C
  • Ciśnienie 1016 hPa
  • Wiatr SE 11 km/h
40
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Dobra
pm 2.5
95% normy
pm 10
80% normy
Jutro 32°C 20°C
Wtorek 31°C 20°C
Wczytywanie...
Wczytywanie...

Straż pożarna: Ponad tysiąc interwencji po nawałnicach

Minionej doby straż pożarna przeprowadziła prawie tysiąc interwencji związanych z silnym wiatrem i opadami deszczu – poinformował rzecznik komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej st. kpt. Krzysztof Batorski. Najwięcej zdarzeń zanotowano na Mazowszu.

Reklama

Z informacji przekazanych przez Państwową Straż Pożarną wynika, że w piątek (10 lipca) strażacy w związku z pogodą interweniowali 926 razy. Najwięcej interwencji zanotowano w województwach: mazowieckim, łódzkim i wielkopolskim. W sobotę od północy w związku z pogodą straż pożarna interweniowała ponad 100 razy.

Reklama

W większości strażacy wyjeżdżali, by usuwać powalone drzewa, odcinać konary, udrażniać przepusty i wypompować wodę.

Trąba powietrzna zniszczyła kompleks

Do jednego z najpoważniejszych zdarzeń doszło w Ustroniu Morskim (woj. zachodniopomorskie), gdzie trąba powietrzna zniszczyła część kompleksu wypoczynkowego składającego się z 70 domków holenderskich.

"Każdy domek przeznaczony jest na około cztery, pięć osób. Szacujemy więc, że na terenie kompleksu mogło przebywać maksymalnie 250-300 osób. W miejscu, gdzie przeszła trąba powietrzna, było dziewięć domków, z czego siedem uległo całkowitemu zniszczeniu" - przekazał rzecznik komendanta głównego PSP, st. kpt. Krzysztof Batorski.

Dodał, że w dziewięciu domkach przebywało łącznie 14 osób, z czego poszkodowanych zostało sześć z nich. "Wszystkie te osoby zostały przewiezione do szpitala" - zaznaczy Batorski.

W działaniach na miejscu brało udział 12 zastępów straży pożarnej, w sumie około 50 strażaków.

Ponad 300 zgłoszeń tylko na Mazowszu

Tylko na Mazowszu strażacy interweniowali w związku z pogodą kilkaset razy. Od godz. 11 w piątek, do godz. 6 w sobotę zanotowano w woj. mazowieckim w sumie około 320 zgłoszeń. Były one związane z silnym wiatrem i intensywnymi opadami deszczu.

Najwięcej wezwań strażacy mieli w Warszawie (ok. 50), w Ciechanowie (46), Mławie (28) i w Płocku (23). Dużo zgłoszeń zanotowano również w Płońsku, Wołominie, Legionowie i w Ostrołęce.

Jak wcześniej informowała straż pożarna, w związku z burzami uszkodzonych zostało siedem budynków mieszkalnych, z czego pięć w powiecie płońskim, a dwa w powiecie sierpeckim.

Kujawsko-pomorskie: Ulice przypominały rwące potoki

W woj. kujawsko-pomorskim strażacy interweniowali 55 raz. Najczęściej byli wzywani do usuwania szkód związanych z silnymi wiatrami. Usuwali powalone drzewa i konary, a także przewrócony słup linii telefonicznej. Pozostałe interwencje dotyczyły wypompowywania wody z zalanych piwnic, podwórek i ulic.

Szczególnie dużo pracy mieli strażacy z rejonu Włocławka, którzy 24 razy wyjeżdżali do usuwania skutków wiatru i deszczu. 

W czasie ulewy we Włocławku, zwłaszcza w niżej położonych miejscach nad Wisłą, ulice przypominały rwące potoki, a studzienki kanalizacyjne nie nadążały z przyjmowaniem wody. W pozostałych powiatach było po kilka interwencji.

Łódzkie: Tunel znalazł się pod wodą

Około 170 interwencji związanych z usuwaniem wiatrołomów i lokalnych podtopień zanotowała z kolei straż pożarna w woj. łódzkim.

Najwięcej połamanych drzew, zalanych budynków i ulic było w okolicach Zduńskiej Woli, Zgierza i Łodzi, a także w Skierniewicach, Brzezinach i w Łęczycy.

Porywisty wiatr uszkodził dachy na kilku budynkach. Podczas ulewy w Łodzi pod wodą znalazł się tunel przy ul. Niciarnianej.

Sprawdź prognozę pogody godzina po godzinie dla wybranego miejsca

Sprawdź prognozę dla twojego miasta i regionu. Kliknij!

Planujesz wyjazd? Sprawdź prognozę pogody na najbliższy weekend!

Zobacz prognozę długoterminową na 45 dni

PAP/IAR

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama