Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 19:04

07:22 16:14

11:10 01:00

0°C
  • Zachmurzenie duże
  • Odczuwalna -2°C
  • Ciśnienie 1024 hPa
  • Wiatr NNW 9 km/h
18
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Bardzo dobra
pm 2.5
43% normy
pm 10
24% normy
Jutro 1°C 0°C
Poniedziałek 3°C 2°C

Stan podkrytyczny. Ostrzeżenie przed falą powodziową

W niedzielę rano na Wiśle na wysokości Sandomierza spodziewana jest fala powodziowa, woda osiągnie stany podkrytyczne. Od godz. 7 będzie tam w gotowości ponad tysiąc strażaków i policjantów. O aktualnej sytuacji poinformował szef MSW Bartłomiej Sienkiewicz.

Sienkiewicz poinformował na sobotniej konferencji po posiedzeniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, że na Wiśle są obecnie dwie fale powodziowe, a trzecia jest spodziewana za kilka dni.

- Krakowska jest niewielka i Kraków jest bezpieczny. Druga, która jest obecnie jest powyżej Krakowa, jest spodziewana w niedzielę. Według prognoz uformuje się też trzecia, słabsza, która pojawi się parę dni później i będzie niższa od dwóch poprzednich - wyjaśnił.

Sienkiewicz podkreślił, że przez wciąż padający deszcz sytuacja jest dynamiczna, dlatego pełne dane dotyczące wysokości drugiej fali spodziewanej w Sandomierzu spłyną w niedzielę rano.

Reklama

- Stany alarmowe są przekroczone w 27 miejscach w Polsce, głównie w zlewni Wisły- mówił. - Spodziewamy się w okolicach środkowego biegu Wisły stanów podkrytycznych - dodał.

Stan podkrytyczny - jak wyjaśnił - oznacza, że stany wody nie przekroczą poziomu z 2010 roku, ale się "niebezpiecznie zbliżają do tego poziomu".

Szef MSW podkreślił, że została przygotowana operacja zabezpieczenia, w której weźmie udział ponad tysiąc osób - jednostki straży pożarnej i kilkuset policjantów, którzy będą mieć wsparcie wojska i helikopterów.

- O godz. 7 rano został określony termin gotowości wszystkich sił w okolicach Sandomierza i Tarnobrzegu - zapowiedział.

Na Podkarpaciu w sobotę rano alarm powodziowy nadal obowiązywał w ośmiu powiatach. W północnych powiatach regionu strażacy zakończyli umacnianie wałów, m.in. wzdłuż Wisły oraz w widłach Wisły i Sanu.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy