Stan alarmowy w Annopolu przekroczony o 1,7 metra
Stan alarmowy w Annopolu, w województwie lubelskim, został przekroczony o prawie o 1,7 metra, a w Puławach o ponad metr. W nadwiślańskich powiatach obowiązuje alarm powodziowy. W Krasnymstawie wylała rzeka Wieprz, doszło do podtopień.
Strażacy i mieszkańcy nieprzerwanie pracują przy umacnianiu i monitorowaniu nadwiślańskich wałów. Najtrudniejsza sytuacja jest w okolicach Braciejowic w gminie Łaziska, gdzie na odcinku kilkuset metrów nie zostały dokończone prace modernizacyjne umocnień. Wał jest obłożony folią i podwyższany workami piaskiem.
W Kępie Gosteckiej (niedaleko na południe od Braciejowic) woda przelała się przez tzw. letni wał (położony najbliżej rzeki) i zbliża się do wału głównego. Rano woda mieściła się jeszcze w koronie wału letniego, ale jak tłumaczył rzecznik prasowy komendanta wojewódzkiego straży pożarnej w Lublinie Tomasz Stachyra, nawet jeśli się przeleje przez ten wał, to zatrzyma ją drugi wał - główny - bardziej oddalony od rzeki.
- Spodziewaliśmy się, że woda przeleje się przez wał letni. Sytuacja jest monitorowana, a wał główny zabezpieczony - powiedział rzecznik prasowy wojewody lubelskiego Marcin Bielesz.
Wisła w Annopolu przybiera już nieznacznie, wysokie wzrosty poziomu wody - ok. 20 cm w ciągu trzech godzin - notowane są w niżej położonych Puławach i Dęblinie.
Według najnowszych prognoz woda w Annopolu w poniedziałek po południu ma już nie przybierać. Rosnąć będzie natomiast poziom wody w Puławach i Dęblinie.
W nadwiślańskich powiatach kraśnickim, opolskim, puławskim i ryckim, w leżących na ich terenie gminach Annopol, Józefów nad Wisłą, Łaziska, Wilków, Kazimierz Dolny, Janowiec, Puławy i Stężyca oraz miastach Puławy i Dęblin obowiązuje alarm powodziowy.
Alarm taki obowiązuje również Krasnymstawie, gdzie rzeka Wieprz przekroczyła w poniedziałek stan alarmowy o 116 cm. Wzrost ten spowodowany jest m.in. spływem wód po gwałtownych ulewach i burzach na terenie powiatów zamojskiego i krasnostawskiego oraz związanym z tymi opadami spuszczaniem wody ze zbiornika w Nieliszu.
W nocy z niedzieli na poniedziałek rzeka w Krasnymstawie wylała i podtopionych zostało wiele domów położonych najbliżej Wieprza przy ulicach: Zawieprze, Lwowska, Grobla i Kacza. Strażacy ewakuowali kilka osób z jednego z domów. "W tej chwili woda już nie przybiera. Prowadzimy działania zabezpieczające zagrożone budynki przed zalaniem" - powiedział PAP Tomasz Ściepko z komendy straży pożarnej w Krasnymstwie.
Bielesz poinformował, że sytuacja w Kranymstawie się stabilizuje, a na nadejście fali wezbraniowej na Wieprzu przygotowuje się sąsiednia gmina Łopiennik Górny. Według tamtejszych służb kryzysowych realne zagrożenie zalaniem istnieje tam dla jednej posesji, którą zabezpieczono workami z piaskiem. Zalana może też być tamtejsza droga powiatowa na odcinku między miejscowościami Borowica i Łopiennik Dolny.
Sprawdź prognozę dla twojego miasta i regionu. Kliknij!
Sprawdź prognozę długoterminową na 16 dni
Sprawdź prognozę pogody godzina po godzinie dla wybranego miejsca
Planujesz wyjazd? Sprawdź prognozę pogody na najbliższy weekend!