Reklama

Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 9:51

07:21 15:27

02:39 14:47

1°C
  • Zachmurzenie duże
  • Odczuwalna -7°C
  • Ciśnienie 1000 hPa
  • Wiatr WSW 22 km/h
21
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Bardzo dobra
pm 2.5
50% normy
pm 10
32% normy
Jutro 4°C 3°C
Czwartek 5°C -2°C

Spływ Dunajcem zamknięty do odwołania

Wysoki poziom Dunajca spowodowany ulewami zatrzymał popularny spływ przełomem tej rzeki. Jedna z największych atrakcji Małopolski ruszy najwcześniej w poniedziałek – powiedział PAP szef pienińskich flisaków.

"Niestety stoimy. Spływ jest zamknięty. Według najnowszych informacji dopiero w poniedziałek będziemy mogli ruszyć, ponieważ trwają zrzuty wody z zapory w Niedzicy. Na razie jest zbyt wysoki poziom wody na Dunajcu, aby łodzie mogły wypłynąć" - powiedział PAP Jerzy Regiec, prezes Polskiego Stowarzyszenia Flisaków Pienińskich.

Regulamin określa bezpieczny poziom wody w Dunajcu dla organizowania spływów turystycznych. Jeżeli na przystani flisackiej w Sromowcach poziom wody sięga powyżej 225 cm, to spływ jest zamykany.

"Jesteśmy uzależnieni od zbiornika wodnego w Czorsztynie. Prognozy wskazują na to, że opady ustają, jednak wody w jeziorze Czorsztyńskim jest tak dużo, że jakiś czas zrzut nadmiaru wody musi potrwać. Szansa jest, że ruszymy po weekendzie, ale wszystko uzależnione jest od rozwoju wydarzeń" - dodał szef flisaków.

Reklama

"Bezpieczeństwo przede wszystkim"

Spływ przełomem Dunajca to jedna z największy atrakcji Małopolski. Turyści codziennie dzwonią do przystani flisackiej, dopytując, kiedy ruszą spływy. Grupy, które miały rezerwację, bezkosztowo przenoszą je na inne dni.

"Jest bardzo duże zainteresowanie spływem, natomiast bezpieczeństwo przede wszystkim. Nie możemy ryzykować. Turyści rozumieją, że jest to siła wyższa" - wyjaśnił Regiec.

Po opadnięciu wody przystanie flisackie będą czyszczone z naniesionego rumoszu skalnego. Przed uruchomieniem spływu przepłyną łodzie kontrolne, a flisacy spenetrują dno i koryto Dunajca. Ewentualne przeszkody zostaną usunięte.

Polskie Stowarzyszenie Flisaków Pienińskich organizuje spływy od 1934 roku, ale pierwsze turystyczne rejsy organizowano na Dunajcu już w połowie XIX wieku. Spływ przełomem Dunajca na drewnianych tratwach rozpoczyna się w Sromowcach-Kątach i ma dwa warianty: krótszy - do Szczawnicy - i dłuższy - do Krościenka.

Nowa aplikacja Weź parasol - pogoda już cię nie zaskoczy

Sprawdź prognozę długoterminową na 25 dni

Sprawdź prognozę pogody godzina po godzinie dla wybranego miejsca

Sprawdź prognozę dla twojego miasta i regionu. Kliknij!

Planujesz wyjazd? Sprawdź prognozę pogody na najbliższy weekend!


PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy