Reklama

Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Jutro 23:17

06:32 18:20

21:44 14:36

10°C
  • Bezchmurnie
  • Odczuwalna 7°C
  • Ciśnienie 1026 hPa
  • Wiatr E 17 km/h
31
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Dobra
pm 2.5
74% normy
pm 10
54% normy
Jutro 16°C 10°C
Czwartek 14°C 6°C

Śnieżyca sparaliżowała Nowy Jork

Gubernator stanu Nowy Jork w USA Andrew Cuomo i burmistrz Bill de Blasio ogłosili stan wyjątkowy z powodu burzy śnieżnej.- To jest niebezpieczna, zagrażająca życiu ludzkiemu sytuacja - ostrzegał Cuomo. Lotniska JFK i La Guardia zawiesiły działalność, od godz. 15. zapowiedziano wstrzymanie kursów pociągów oraz niektórych linii metra.

Stanem wyjątkowym gubernator objął miasto Nowy Jork, Long Island oraz Hudson Valley. Wezwał mieszkańców, aby unikali podróżowania bez ważnego powodu.

- Ta burza (śnieżna) to nie żart, a głównym zmartwieniem w tej chwili jest fakt, że spodziewane tego popołudnia opady dwóch cali (5 cm) śniegu na godzinę stwarzają niezwykle niebezpieczną sytuację na naszych drogach. Kiedy śnieg pada w takim tempie, pługom bardzo trudno jest za tym nadążyć - oznajmił Cuomo w komunikacie prasowym.

Od godz. 15. zapowiedziano zawieszenie usług metra naziemnego, a także kolejek podmiejskich Long Island Railroad, Metro-North do hrabstwa Westchester oraz PATH do New Jersey. Także wiele głównych dróg, w tym autostrady Long Island Expressway i I-84, może zostać zamkniętych.

Reklama

Ogłosił stan wyjątkowy

Ponieważ prognozy mówią, że miasto przykryje pokrywa śnieżna grubości pół metra, a nawet 60 cm, także de Blasio ogłosił stan wyjątkowy.

- Najważniejsze jest trzymanie się z dala od dróg. Nie jest to moja rada, ale konkretne zarządzenie władz miasta. Mamy lokalny stan wyjątkowy. (...) Nowojorczycy powinni zostać w domach, oczyścić drogi dla pojazdów ratowniczych i umożliwić odśnieżanie pługom, aby zapewnić nam wszystkim bezpieczeństwo - mówił burmistrz.

De Blasio uściślił, że zakaz wyjeżdżania na ulice nie obowiązuje m.in. pracowników pierwszej pomocy, transportu publicznego, policji, służby zdrowia, hoteli, mediów, sklepów spożywczych, itp.

W poniedziałek i wtorek zawiesiły lekcje nowojorskie szkoły. Zajęcia odbywają się tylko online. Nie będzie w tym czasie także dostaw żywności dla uczniów.

Burmistrz wyraził nadzieję, że w środę będzie możliwe wznowienie szczepień przeciw koronawirusowi. We wtorek ma on podjąć decyzję w sprawie zawieszonego programu "otwarte restauracje".

Jak podaje lokalna telewizja NY1, na ulice miasta wyjechało około 2000 pługów i ponad 700 pojazdów sypiących sól. Dysponują 270 000 ton soli kamiennej, 1 mln 450 202 litrami roztworu chlorku wapnia i 250 034 litrami solanki, co pomaga stopić śnieg.

Prognozy wskazują, że w mieście i innych rejonach stanu Nowy Jork do wtorku może spaść od pół metra do 60 cm śniegu. Siła wiatru w podmuchach dochodzić będzie do 80 km/godz.

Sprawdź, czym oddychasz! Jakość powietrza w polskich miejscowościach --> kliknij!

Aplikacja Weź parasol - pogoda już cię nie zaskoczy

Sprawdź prognozę pogody godzina po godzinie dla wybranego miejsca

Sprawdź prognozę dla twojego miasta i regionu. Kliknij!

Planujesz wyjazd? Sprawdź prognozę pogody na najbliższy weekend!

Zobacz prognozę długoterminową na 45 dni

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy