Reklama

Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 22:04

05:09 20:13

19:10 01:00

20°C
  • Zachmurzenie duże
  • Odczuwalna 19°C
  • Ciśnienie 1026 hPa
  • Wiatr ENE 6 km/h
17
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Bardzo dobra
pm 2.5
41% normy
pm 10
29% normy
Jutro 24°C 13°C
Czwartek 25°C 15°C

Śnieg w kwietniu. IMGW ostrzega przed oblodzeniem i opadami

Niskie temperatury, opady deszczu i śniegu oraz ryzyko lokalnych podtopień. Zimno i mokro - taką mało optymistyczną prognozę przygotował na kwiecień IMGW. Dla województw południowo-wschodniej części kraju wydano ostrzeżenia pierwszego stopnia przed oblodzeniem i opadami śniegu. W wielu powiatach województwa mazowieckiego pada śnieg, a drogi i chodniki są oblodzone.

Ostrzeżenie pierwszego stopnia przed oblodzeniem obowiązuje w woj. lubelskim, podkarpackim, małopolskim, świętokrzyskim, śląskim oraz centralnej i południowej części Mazowsza oraz Podlasia.

W niektórych regionach synoptycy prognozują zamarzanie mokrej nawierzchni dróg i chodników w trakcie opadów mokrego śniegu i deszczu ze śniegiem, powodujące ich oblodzenie. Temperatura minimalna około -1 st. C, a minimalna przy gruncie około -2 st. C.

Alert pierwszego stopnia przed śniegiem

Z kolei ostrzeżenie pierwszego stopnia przed opadami śniegu dotyczy woj. małopolskiego, śląskiego, świętokrzyskiego, południowych części województwa opolskiego i dolnośląskiego, centralnej i południowej części województwa podlaskiego, mazowieckiego i łódzkiego oraz zachodniej części woj. podkarpackiego.

Reklama

Według synoptyków w tych regionach prognozowane są opady śniegu, powodujące miejscami przyrost pokrywy śnieżnej o 5 cm, do 15 cm.

Alert pierwszego stopnia jest wydawany, gdy przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne i zagrożenie dla zdrowia oraz życia.

Na Mazowszu w sobotę pokrywa śnieżna miejscami może przyrosnąć o kolejne 5-10 centymetrów. Synoptycy prognozują, że w trakcie opadów mokrego śniegu lub deszczu ze śniegiem może zamarzać nawierzchnia dróg i chodniki, powodując ich oblodzenie

Na południu Małopolski w nocy z piątku na sobotę intensywnie padał śnieg. Nie ma jednak utrudnień na drogach. Jezdnie są czarne i miejscami mokre - poinformował dyżurny GDDKiA.

W związku z opadami śniegu w nocy niewielkie utrudnienia występowały lokalnie na zakopiance i na DK nr 28 i 75 w okolicach Nowego Sącza. Tam kłopoty mieli kierowcy, którzy w podróż wybrali się na letnich oponach

Strażacy: Ponad 1,8 tys. interwencji z powodu śniegu i silnego wiatru

Strażacy od piątku z powodu opadów śniegu i silnego wiatru interweniowali 1861 razy - poinformował w sobotę rzecznik Państwowej Straży Pożarnej bryg. Karol Kierzkowski.

Tylko w piątek, pierwszego dnia kwietnia, strażacy wyjechali do 1031 zdarzeń związanych ze śniegiem i silnym wiatrem.

- Najwięcej zdarzeń zanotowano w woj. mazowieckim - 500, w woj. lubelskim - 200 i w woj. świętokrzyskim - 150 - poinformował brygadier Kierzkowski.

W sobotę do godz. 8.00 straż pożarna interweniowała 830 razy. Znów najwięcej akcji prowadziła na Mazowszu - 400, w woj. lubelskim - 250 i w świętokrzyskim - 100.

Rzecznik PSP wyjaśnił, że strażacy wyjeżdżali głównie do połamanych gałęzi i drzew przewróconych pod ciężarem śniegu.

Prognoza długoterminowa. Wzrost stanów wody

"Już po czwartkowych opadach deszczu w zlewni górnej Wisły zanotowane zostały wzrosty stanów wody, miejscami do strefy wody wysokiej" - poinformował Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Dodając, że w Stuposianach został przekroczony stan alarmowy, a na 10 innych stacjach stan ostrzegawczy. I podkreślając, że może to być dopiero początek zagrożeń hydrologicznych, bo zarówno na najbliższe dni, jak i na cały kwiecień prognozowane są intensywne opady.

Sprawdź prognozę pogody godzina po godzinie dla wybranego miejsca

"W nadchodzącym tygodniu nastąpi zmiana w pogodzie za sprawą niżu. Prognozowane są opady śniegu, deszczu ze śniegiem i deszczu. Będzie też chłodniej. Pogoda będzie bardziej dynamiczna, szczególnie na południu kraju, co przełoży się na sytuację hydrologiczną. Prognozowane są wahania i wzrosty, zwłaszcza w zlewniach rzek górskich Sudetów i Tatr" - ogłosił IMGW.

Jeszcze mniej optymistyczna jest eksperymentalna prognoza na cały kwiecień:

"Średnia miesięczna temperatura powietrza w całej Polsce powinna kształtować się poniżej normy wieloletniej z lat 1991-2020. Miesięczna suma opadów atmosferycznych w całym kraju najprawdopodobniej będzie powyżej normy wieloletniej" - zakomunikowali w piątek synoptycy. Jednym słowem będzie zimno i mokro, a przynajmniej zimniej i bardziej mokro niż w minione wiosny.

Synoptycy zwracają jednak uwagę, że opadów nie notowano w Polsce od 5 tygodni, a w wielu regionach Polski niedobór opadów trwa od 10 lat. Mokry kwiecień ucieszy choćby rolników, a w rzeczywistości dla nas wszystkich będzie korzystny - w kontekście grożącej Polsce suszy.

Sprawdź prognozę dla twojego miasta i regionu. Kliknij!

Planujesz wyjazd? Sprawdź prognozę pogody na najbliższy weekend!

PAP
Dowiedz się więcej na temat: pogoda | śnieg | IMGW | ostrzeżenia | alerty IMGW | alerty pogodowe

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy