Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 17:15

07:22 16:14

11:10 01:00

0°C
  • Zachmurzenie umiarkowane
  • Odczuwalna -4°C
  • Ciśnienie 1024 hPa
  • Wiatr NW 11 km/h
28
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Dobra
pm 2.5
67% normy
pm 10
39% normy
Jutro 1°C 0°C
Poniedziałek 3°C 2°C

Słowenia zmaga się gwałtownymi burzami śnieżnymi Polscy strażacy-ratownicy jadą z pomocą

10 polskich strażaków-ratowników wyjechało pomagać na Słowenię, która od ubiegłego tygodnia z powodu burz śnieżnych zmaga się z problemami w dostawach prądu. Polacy mają ze sobą trzy agregaty prądotwórcze o dużej mocy - poinformowała Komenda Główna Straży Pożarnej.

Dziewięciu strażaków wyjechało na Słowenię ze Śląska, dowodzi nimi kapitan Marcin Pater z Krajowego Centrum Koordynacji Ratownictwa i Ochrony Ludności w Komendzie Głównej PSP. Polscy ratownicy mają pomagać w okolicach miejscowości Maribor.

- Pod konie ubiegłego tygodnia, w piątek, na Słowenii zaczęła się dość skomplikowana sytuacja pogodowa. Spory mróz i opady deszczu spowodowały m.in. oblodzenie infrastruktury przesyłającej energię elektryczną. Ta pokrywa lodu sięga od 2 do 10 cm. Przyczyniło się to do licznych awarii  - powiedział kpt. Pater, który od środy razem z grupą strażaków przebywa na Słowenii.

Reklama

Jak wyjaśnił, Słowenia zdecydowała się na wystąpienie o pomoc do państw członkowskich (w ramach wspólnotowego mechanizmu ochrony ludności). Polska zaproponowała agregaty i propozycja ta została przyjęta. Decyzję  o wysłaniu grupy strażaków podjął minister spraw wewnętrznych, a rozkaz wydał komendant główny PSP.

Burze śnieżne i marznący deszcz

- To duże agregaty, takie które ciągnięte są przez strażackie samochody. Dwa z nich mają moc 100 KW, jeden 150 KW. Przyjechaliśmy w nocy. Teraz są przystosowywane do wpięcia do sieci. Sytuacja jest dynamiczna, nie wiemy jeszcze czy będziemy zasilać jakieś szkoły, szpital czy miejscowość - zaznaczył Pater.

Pobyt strażaków zaplanowany jest wstępnie na 14 dni. - To, jak długo tu zostaniemy, zależy od tego, jak sytuacja będzie się rozwijała. Dzisiaj znowu pada deszcz i znowu są ujemny temperatury  - dodał kapitan.

W poniedziałek słoweńska premier Alenka Bratuszek poinformowała, że z powodu burz śnieżnych i marznącego deszczu stolica Słowenii Lublana oraz miasta Maribor i Postojna są częściowo bez prądu. Oceniła, że prądu może nie mieć aż 10 proc. ludności dwumilionowego kraju. Z kolei słoweńscy specjaliści mówili, że naprawa sieci energetycznej potrwa co najmniej tydzień.


PAP
Dowiedz się więcej na temat: Słowenia | pogoda | śnieżyce

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy