Powered byAccuWeather.com

Sprawdź

jakość powietrza!

»

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 2:57

5:20 19:49

12:593:19

13°C
 • Zachmurzenie umiarkowane
 • Odczuwalna 9°C
 • Ciśnienie 1011 hPa
 • Wiatr WNW 13 km/h
 • Dla biegaczy
  1

 • Dla reumatyków
  10

 • Dla astmatyków
  10

45
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Dobra
pm 2.5
108% normy
pm 10
74% normy
Jutro 22°C 9°C
Czwartek 17°C 5°C
Wczytywanie...
Wczytywanie...

Słowenia zmaga się gwałtownymi burzami śnieżnymi Polscy strażacy-ratownicy jadą z pomocą

10 polskich strażaków-ratowników wyjechało pomagać na Słowenię, która od ubiegłego tygodnia z powodu burz śnieżnych zmaga się z problemami w dostawach prądu. Polacy mają ze sobą trzy agregaty prądotwórcze o dużej mocy - poinformowała Komenda Główna Straży Pożarnej.

Dziewięciu strażaków wyjechało na Słowenię ze Śląska, dowodzi nimi kapitan Marcin Pater z Krajowego Centrum Koordynacji Ratownictwa i Ochrony Ludności w Komendzie Głównej PSP. Polscy ratownicy mają pomagać w okolicach miejscowości Maribor.

Reklama

- Pod konie ubiegłego tygodnia, w piątek, na Słowenii zaczęła się dość skomplikowana sytuacja pogodowa. Spory mróz i opady deszczu spowodowały m.in. oblodzenie infrastruktury przesyłającej energię elektryczną. Ta pokrywa lodu sięga od 2 do 10 cm. Przyczyniło się to do licznych awarii  - powiedział kpt. Pater, który od środy razem z grupą strażaków przebywa na Słowenii.

Jak wyjaśnił, Słowenia zdecydowała się na wystąpienie o pomoc do państw członkowskich (w ramach wspólnotowego mechanizmu ochrony ludności). Polska zaproponowała agregaty i propozycja ta została przyjęta. Decyzję  o wysłaniu grupy strażaków podjął minister spraw wewnętrznych, a rozkaz wydał komendant główny PSP.

Burze śnieżne i marznący deszcz

- To duże agregaty, takie które ciągnięte są przez strażackie samochody. Dwa z nich mają moc 100 KW, jeden 150 KW. Przyjechaliśmy w nocy. Teraz są przystosowywane do wpięcia do sieci. Sytuacja jest dynamiczna, nie wiemy jeszcze czy będziemy zasilać jakieś szkoły, szpital czy miejscowość - zaznaczył Pater.

Pobyt strażaków zaplanowany jest wstępnie na 14 dni. - To, jak długo tu zostaniemy, zależy od tego, jak sytuacja będzie się rozwijała. Dzisiaj znowu pada deszcz i znowu są ujemny temperatury  - dodał kapitan.

W poniedziałek słoweńska premier Alenka Bratuszek poinformowała, że z powodu burz śnieżnych i marznącego deszczu stolica Słowenii Lublana oraz miasta Maribor i Postojna są częściowo bez prądu. Oceniła, że prądu może nie mieć aż 10 proc. ludności dwumilionowego kraju. Z kolei słoweńscy specjaliści mówili, że naprawa sieci energetycznej potrwa co najmniej tydzień.


Dowiedz się więcej na temat: Słowenia | pogoda | śnieżyce

Reklama

Reklama

Najlepsze tematy

Reklama