Reklama

Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 2:39

07:10 17:31

17:45 06:35

10°C
  • Pochmurno
  • Odczuwalna 10°C
  • Ciśnienie 1017 hPa
  • Wiatr S 7 km/h
37
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Dobra
pm 2.5
88% normy
pm 10
69% normy
Jutro 17°C 7°C
Piątek 10°C 5°C

Śląsk: Usunięto awarie prądu po burzach. Alarmowy poziom ozonu

Służby energetyczne przywróciły w nocy dostawy prądu do wszystkich odbiorców w woj. śląskim. Po niedzielnych burzach i nawałnicach bez zasilania było ponad 6,3 tys. gospodarstw domowych. Strażacy interweniowali 134 razy - najczęściej w Zabrzu, gdzie wichura zrywała dachy i łamała drzewa. W weekend w woj. śląskim doszło również do przekroczenia alarmowego poziomu ozonu w powietrzu.

Według danych Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Katowicach, w wyniku uszkodzeń sieci energetycznej bez dostaw energii pozostawało w sumie 6359 odbiorców w powiatach: bielskim, bieruńsko-lędzińskim, częstochowskim, rybnickim, tarnogórskim, zawierciańskim i żywieckim, a także w Gliwicach, Katowicach i Sosnowcu. Awarie zostały usunięte w ciągu nocy.

W wyniku burz, którym towarzyszyły porywy silnego wiatru, strażacy odnotowali w regionie 134 interwencje, dotyczące głównie połamanych i powalonych drzew w miastach centralnej części woj. śląskiego.

Reklama

Najwięcej strażackich interwencji było w Zabrzu, gdzie w wyniku załamania pogody doszło do zerwania trakcji tramwajowej w trzech miejscach. Z trzech domów zostały zerwane dachy. Doszło do zerwania linii energetycznych oraz rozszczelnienia instalacji gazowej w wyniku upadku drzewa na budynek. Doraźnie ewakuowano siedem osób. Uszkodzenie zostało naprawione. Złamane gałęzie drzew uszkodziły też kilkanaście zaparkowanych samochodów.

Przekroczony alarmowy poziom ozonu

W miniony weekend w woj. śląskim doszło również do przekroczenia alarmowego poziomu ozonu w powietrzu (powyżej 180 miligramów na m sześc.). Powodem były warunki pogodowe - nasłonecznienie i obecność w powietrzu substancji sprzyjających tworzeniu się ozonu w atmosferze (m.in. tlenki azotu i węglowodory).

Na poniedziałek prognozowana jest umiarkowana jakość powietrza w zakresie zawartości ozonu. W przypadku przekroczenia alarmowego poziomu tego gazu niektórzy mogą odczuwać podrażnienie układu oddechowego oraz skarżyć się na kaszel, ból gardła, ucisk lub ból w klatce piersiowej.

Nowa aplikacja Weź parasol - pogoda już cię nie zaskoczy

Sprawdź prognozę długoterminową na 25 dni

Sprawdź prognozę pogody godzina po godzinie dla wybranego miejsca

Sprawdź prognozę dla twojego miasta i regionu. Kliknij!

Planujesz wyjazd? Sprawdź prognozę pogody na najbliższy weekend!


PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL