Reklama

Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 22:06

07:13 17:26

18:16 08:59

9°C
  • Przelotne opady
  • Odczuwalna 3°C
  • Ciśnienie 1007 hPa
  • Wiatr WSW 32 km/h
9
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Bardzo dobra
pm 2.5
23% normy
pm 10
16% normy
Jutro 9°C 2°C
Niedziela 10°C 1°C

Silny wiatr zrywa linie energetyczne na Pomorzu

Silny wiatr zrywa linie energetyczne na północy kraju. Strażacy walczą ze skutkami wichur. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia przed silnym wiatrem na obszarze całego kraju.

Jak podaje na swojej stronie Energa Operator awarie energetyczne występują w regionach: kartuskim (gminy: Kościerzyna i Sulęczyno), wejherowskim (gminy Puck i Władysławowo), bytowskim (gminy Kępice, Lipnica, Parchowo, Czarna Dąbrówka, Tuchomie, miasto i gmina Miastko) i lęborskim (gminy Główczyce, Nowa Wieś Lęborska i Lębork). Energa Operator podaje, że w ciągu najbliższych kilku godzin przewidywane jest przywrócenie zasilania.

Stena Lina podaje na swojej stronie internetowej, że z powodu złych warunków pogodowych zostały odwołane rejsy statku Stena Baltica z Gdyni w poniedziałek o godzinie 20. oraz z Karlskrony we wtorek o godzinie 10.

Reklama

Ponad 400 interwencji strażaków

W związku wichurami strażacy interweniowali już ponad 400 razy. Najtrudniejsza sytuacja jest w woj. zachodniopomorskim, pomorskim i wielkopolskim.

"W sumie, w związku z wiatrem, do godz. 22 wyjeżdżaliśmy do akcji 439 razy. Najwięcej zgłoszeń było w województwie zachodniopomorskim - 133, w woj. pomorskim - 59 i w wielkopolskim 60. Te liczby z godziny na godzinę wzrastają" - powiedział w poniedziałek wieczorem PAP rzecznik komendanta głównego PSP Paweł Frątczak.

Jak dodał wiatr m.in. uszkodził i połamał drzewa, strażacy odblokowują drogi, usuwają konary z chodników. "Uszkodzonych zostało też kilka dachów - m.in. na Warmii i Mazurach. Mamy też informacje o dwóch uszkodzonych samochodach, ale na szczęście nikt nie został ranny" - dodał.

Jak się przygotować?

Frątczak zaapelował do tych kierowców, którzy właśnie wracają lub we wtorek rano będą wracać ze świątecznych wyjazdów do domu. "Dostosujmy prędkość do sytuacji na drodze i pogody. Silny podmuch wiatru, szczególnie przy wyjeździe z terenu zabudowanego lub zalesionego, może doprowadzić do utraty panowania nad autem" - przypomniał rzecznik.

Z kolei Grzegorz Gwiazda z Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Szczecinie radzi, by w przypadku silnego wiatru zamknąć okna i drzwi balkonowe oraz zabrać z parapetów i okien wszystkie przedmioty, które mogłyby być porwane przez wiatr. Nie należy także parkować samochodów pod drzewami, liniami energetycznymi, wysokimi kominami, tablicami reklamowymi czy w okolicy starych budynków.

Ostrzeżenia przed silnym wiatrem na obszarze całego kraju wydał IMGW. Wszędzie - z wyjątkiem Pomorza - obowiązują ostrzeżenia pierwszego stopnia. Nad morzem, gdzie wiać ma silniej, wydane ostrzeżenia mają drugi stopnień. Żywioł może już więc stanowić zagrożenie życia i powodować duże straty materialne. Prognozuje się, że wiatr może w porywach wiać nawet z prędkością przekraczającą 120 kilometrów na godzinę. Ostatnie z wydanych dla Pomorza ostrzeżeń wygasa jutro o godzinie 14.00.

Na Bałtyku pojawi się sztorm. Jak podaje Biuro Meteorologicznych Prognoz Morskich Oddziału Morskiego w Gdyni, na pełnym morzu fale mogą dochodzić do 10 metrów.

***

Sprawdź prognozę długoterminową na 25 dni

Sprawdź prognozę pogody godzina po godzinie dla wybranego miejsca

Sprawdź prognozę dla twojego miasta i regionu. Kliknij!

IAR/PAP/Interia

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne