Reklama

Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 1:56

06:14 18:46

18:01 01:06

17°C
  • Zachmurzenie umiarkowane
  • Odczuwalna 17°C
  • Ciśnienie 1011 hPa
  • Wiatr W 9 km/h
33
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Dobra
pm 2.5
80% normy
pm 10
54% normy
Jutro 13°C 7°C
Niedziela 12°C 6°C

Silny wiatr na południu Polski. Ostrzeżenia IMGW

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega przed silnym wiatrem na południu Polski. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia trzeciego, najwyższego stopnia dla kilku województw. Straż pożarna w ciągu ostatniej doby interweniowała już ponad 300 razy. W wyniku niedzielnych wichur ranna została jedna osoba.

Alert trzeciego stopnia wydano dla woj. śląskiego (Beskid Śląski i Beskid Żywiecki) oraz dla woj. podkarpackiego (Bieszczady i Beskid Niski). Wiatr w porywach może osiągnąć 140 kilometrów na godzinę. 

Ostrzeżenia drugiego stopnia IMGW wydało dla woj. małopolskiego (subregion południowy). Prognozuje się tam wystąpienie silnego wiatru z porywami nawet do 115 kilometrów na godzinę. W Tatrach huraganowy wiatr powala drzewa, zrywa linie energetyczne i uszkadza budynki na Podhalu. Według prognoz, ma ustać dopiero we wtorek.

Drugi i trzeci stopień zagrożenia lawinowego

W górnych partiach Bieszczad obowiązuje drugi w pięciostopniowej, rosnącej skali stopień zagrożenia lawinowego. Miejscami leży tam nawet 1,5 metra śniegu. Według Górskiego Ochotniczego Pogotowia ratunkowego, warunki turystyczne są trudne.

Reklama

"Pokrywa śnieżna jest zbudowana z kilku warstw śniegu. Zagrożenie dotyczy m.in. połonin Wetlińskiej i Caryńskiej, Tarnicy, Halicza, Małej i Wielkiej Rawki oraz Szerokiego Wierchu" - wyliczył ratownik dyżurny bieszczadzkiej grupy GOPR Jakub Dąbrowski.

Z kolei w Tatrach wiatr spowodował zwiększenie zagrożenia lawinowego do trzeciego stopnia. Silne podmuchy utworzyły niebezpieczne depozyty i nawisy śniegu na graniach. Wyzwolenie lawiny jest możliwe już przy małym obciążeniu. Możliwe jest także samoczynne schodzenie średnich, a sporadycznie także dużych lawin - ostrzegają ratownicy TOPR.

Ponad 300 interwencji w ciągu ostatniej doby

W ciągu ostatniej doby w związku z usuwaniem skutków zjawisk atmosferycznych strażacy interweniowali 306 razy - poinformował rzecznik Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Paweł Frątczak. 

252 interwencje związane były z wiatrem, a pozostałe 54 - z opadami śniegu.

Ze względu na wiatr najczęściej interweniowano w woj. małopolskim (81 interwencji) i śląskim (75 interwencji). Z kolei najwięcej problemów ze względu na opady śniegu miało woj. podkarpackie - tam strażacy interweniowali 46 razy.

Jak mówił Frątczak, działania podejmowane przez straż polegały przede wszystkim na usuwaniu połamanych przez wichurę drzew lub ich konarów, a także zabezpieczaniu połamanych reklam czy elementów konstrukcyjnych budynków.

Jedna osoba ranna

W wyniku niedzielnych wichur w miejscowości Nowosielce w powiecie sanockim (woj. podkarpackie) została ranna jedna osoba. 

"Na jadący tam samochód przewróciło się drzewo, kierowca został przewieziony do szpitala" - poinformował rzecznik PSP.

26 tys. gospodarstw bez prądu

Frątczak podał też, że zgodnie z danymi Rządowego Centrum Bezpieczeństwa w całym kraju bez dostępu do energii elektrycznej pozostaje 26 tys. gospodarstw - najwięcej (18,7 tys. gospodarstw) w woj. podkarpackim, 3,6 tys. w woj. śląskim, a 1,9 tys. w Małopolsce.

Sprawdź prognozę długoterminową na 25 dni

Sprawdź prognozę dla twojego miasta i regionu. Kliknij!

Planujesz wyjazd? Sprawdź prognozę pogody na najbliższy weekend!

PAP/INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje