Reklama

Powered byAccuWeather.com

Warszawa

Pogoda teraz Dzisiaj 1:55

06:14 18:46

18:01 01:06

17°C
  • Zachmurzenie umiarkowane
  • Odczuwalna 17°C
  • Ciśnienie 1011 hPa
  • Wiatr W 9 km/h
33
CAQI
ŹRÓDŁO: Airly
jakość powietrza
Dobra
pm 2.5
80% normy
pm 10
54% normy
Jutro 13°C 7°C
Niedziela 12°C 6°C

Silny wiatr. IMGW wydał ostrzeżenia

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia dla prawie wszystkich województw przed silnym, porywistym wiatrem. Straż pożarna interweniowała od piątku już 1127 razy. W wichurach poszkodowane zostały trzy osoby.

Ostrzeżenia pierwszego stopnia obowiązują w województwach: zachodniopomorskim, kujawsko-pomorskim, warmińsko-mazurskim, południowej części województwa pomorskiego, północnej części województwa mazowieckiego i wielkopolskiego. 

Przewiduje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 30 km/h do 45 km/h, w porywach po południu do 80 km/h, a w drugiej połowie nocy do 90 km/h, z kierunków zachodnich. Początkowo w nocy wiatr będzie przejściowo słabszy, w porywach do 65 km/h.

Z kolei alerty drugiego stopnia wydano dla województw: lubuskiego, dolnośląskiego, opolskiego, łódzkiego, lubelskiego, śląskiego, małopolskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego oraz dla południowych części województw: wielkopolskiego i mazowieckiego. Ostrzeżenie drugiego stopnia obowiązuje także w strefie przybrzeżnej województwa pomorskiego i zachodniopomorskiego.

Na tych obszarach przewiduje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 30 km/h do 45 km/h, w porywach miejscami od 85 km/h do 100 km/h, lokalnie do 110 km/h z zachodu.

Reklama

Ostrzeżeń nie wydano tylko dla województwa podlaskiego.

Straż pożarna interweniowała ponad 1100 razy

Rzecznik Państwowej Straży Pożarnej Paweł Frątczak poinformował, że od godz. 14.00 w piątek do soboty do godz. 14.00 straż pożarna interweniowała 1127 razy, w tym 941 razy w piątek i 186 razy w sobotę.

W piątek 157 razy strażacy interweniowali w woj. pomorskim, 141 razy w kujawsko-pomorskim i 119 razy w Wielkopolsce.

"Interwencje strażaków dotyczyły głównie setek połamanych i powalonych drzew, które tarasowały wiele ulic, dróg i szlaków kolejowych. W wielu miejscach zabezpieczaliśmy uszkodzone elementy budynków, przede wszystkim pokrycia dachowe, a także naderwane reklamy" - wyjaśnił Frątczak.

W sobotę od północy do godz. 14.00 strażacy interweniowali 186 razy, z czego najwięcej - 61 razy - w woj. śląskim i 31 razy w woj. pomorskim.

Poszkodowane trzy osoby

Frątczak dodał, że w piątek na samochód, którym podróżowały dwie osoby w Połczynie w woj. zachodniopomorskim, spadło drzewo. Z kolei w sobotę 60-letnią kobietę z Otwocka w woj. mazowieckim uderzył spadający konar drzewa. Poszkodowana trafiła do szpitala z urazem nogi.

"Przy takim silnym wierze należy unikać wychodzenia z domu, a także usunąć z balkonu wszystkie przedmioty i nie otwierać okien. Jeśli jednak musimy wyjść z domu, należy pamiętać, że nie wolno szukać schronienia pod drzewami, słupami i liniami energetycznymi" - przestrzegł Frątczak. Dodał, że kierowcy powinni w miarę możliwości unikać parkowania samochodów pod drzewami i dostosować prędkość jazdy do warunków panujących na drogach.

Zagrożenie zdrowia i życia

Ostrzeżenia pierwszego stopnia oznaczają wystąpienie warunków sprzyjających pojawieniu się niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. 

Z kolei ostrzeżenia drugiego stopnia przewidują wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia.

Sprawdź, czym oddychasz! Jakość powietrza w polskich miejscowościach -> kliknij!

Nowa aplikacja Weź parasol - pogoda już cię nie zaskoczy

Sprawdź prognozę długoterminową na 25 dni

Sprawdź prognozę dla twojego miasta i regionu. Kliknij!

Planujesz wyjazd? Sprawdź prognozę pogody na najbliższy weekend!


INTERIA.PL/PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy